Przepusty betonowe w praktyce najczęściej przypominają duże rury z betonu.
Faktycznie przepust definiuje ustawa o drogach publicznych z 1985 roku. Wśród kilku wymogów (głównie odnoszących się do wielkości), za przepust uważana jest budowla, która w przekroju poprzecznym ma zamknięty kształt. Zazwyczaj jest nim okrąg.
Przepusty betonowe najczęściej są używane pod ziemią. Ich zadaniem jest przeprowadzanie instalacji wodnych pod nasypami oraz ulicami, bez zbędnej ingerencji w krajobraz. Służą również do wyznaczania szlaków wędrówek dzikich zwierząt tam, gdzie są one tamowane (np. przez drogi).
Przepusty betonowe mogą być używane z powodzeniem także na prywatnych działkach.
Przepusty betonowe stosujemy nie tylko jako budowle hydrotechniczne, np. przy budowaniu odpływów z zapór wodnych, ale też w przypadku dróg, autostrad i wjazdów na posesje. Solidność betonu wzmacnia sam podjazd, ograniczając ruchy ziemi, powstające na skutek ruchu pojazdów. W tym przypadku konstrukcja pełni rolę obiektu, przez który może przelewać się woda pod wjazdem na podwórko.Ich kształt sprawia, że bardzo dobrze znoszą nacisk, co wpływa na ich wytrzymałość i sprawia, że mogą być wykorzystywane w przypadku przejazdów, po których poruszają się pojazdy. Wykorzystuje się je podczas rozbudowy instalacji deszczowych oraz kanalizacyjnych. Sprawdzają się nie tylko przy odprowadzaniu wód opadowych, ale także wód gruntowych. Na ich powszechne wykorzystanie ma wpływ również atrakcyjna cena.
Ponadto, pełnią bardzo ważną rolę w infrastrukturze komunikacyjnej. Dzięki nim woda jest bezpiecznie odprowadzana i nie zalewa przejazdu. Najczęściej znajdują się pod ziemią, gdzie pełnią rolę elementu odprowadzającego ścieki pod nasypami lub drogami. Mogą także stanowić elementy mostu. Ze względu na stosunkowo niewielką średnicę, są wykorzystywane w miejscach, w których przepływ wody jest mały. Sprawdzają się w przypadku cieków wodnych np. wód opadowych, strumieni, czy małych potoków. Przepusty betonowe możemy z powodzeniem stosować wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pracami melioracyjnymi. Są dostępne w dobrej cenie i stanowią dobrą alternatywę dla korytek ściekowych. Mogą być wykorzystywane również jako przejścia podziemne pod drogami dla małych zwierząt np. płazów i gadów, a także przy osłanianiu instalacji podziemnych. Innym alternatywnym zastosowaniem przepustów betonowych jest budowa studzienek o niewielkich średnicach.
Wreszcie, przepustów betonowych można używać w ogrodzie, do kierowania cieków wodnych oraz w formie ozdób. Jeśli są Państwo zainteresowani takimi pracami, zachęcamy do przejrzenia naszej galerii. Oferowane produkty są dostępne w bardzo przystępnej cenie. Mogą być wykorzystane jako alternatywa dla korytek ściekowych. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno na prywatnych posesjach, jak i w przestrzeni publicznej.
Kolejne elementy całego przepustu łączone mogą być na różny sposób, w zależności od potrzeb szczelności. W przypadku używania systemu jako szlaku dla zwierząt wystarczy standardowe łączenie mechaniczne, zaś dla rozwiązań nie mogących przeciekać stosuje się uszczelki gumowe lub inne nieprzepuszczalne substancje.
Produkowane są również pokrywy na przepusty (zwane również klapami zwrotnymi), blokujące przepływ cieczy lub migracje zwierząt.
Do wykonania przepustu z betonu stosuje się wysokiej jakości mieszankę z naturalnych składników (cementu, piasku, wody i kruszywa).
Dodatkowo można uzbroić obiekt przez wprowadzenie spawanych, stalowych prętów, co gwarantuje zwiększoną odporność na rozciąganie pod wpływem nacisku na dowolnej z płaszczyzn.
Beton sam z siebie jest trwały i odporny na obciążenia dynamiczne i statyczne, więc rozwiązania te powinny bez problemu wytrzymać 100 lat.
Jeszcze lepsze przekazywanie sił na podłoże uzyskuje się, formując podstawę (tzw. stopkę) na płasko.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794