Beton towarowy – cennik kompleksowy

Beton towarowy cennik

Zdjęcie dzięki uprzejmości Alana L. (licencja)

Jeśli szukają Państwo betonu dobrego jakościowo i o wysokiej klasie wytrzymałości, należy zamówić beton towarowy. Cennik składa się z następujących elementów:

 • ceny za metr sześcienny, w zależności od klasy wytrzymałości wedle starej lub nowej normy,
 • stawki VAT (8% lub 23%),
 • kosztu transportu za 1 przejechany km lub za przejazd w odległościach wyrażonych zakresami kilometrów,
 • minimalnej objętości zamówienia,
 • dopłaty za niezapełnioną objętość samochodu transportowego,
 • opłaty za przedłużone oczekiwanie na placu budowy,
 • ceny pompy do betonu, liczonej za czas użycia lub liczbę przepompowanych m3.

Te aspekty przedstawimy w niniejszym artykule, omawiając beton towarowy, cena po cenie.

Beton towarowy – cennik

Na wstępie przedstawmy orientacyjny cennik betonu towarowego, który nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego (ma charakter tylko informacyjny):

Klasa betonu towarowego Orientacyjna cena netto za 1 metr sześcienny
B-7,5 180zł
B-10 (C8/10) 200zł
B-15 (C12/15) 240zł
B-20 (C16/20) 260zł
B-25 (C20/25) 280zł
B-30 (C25/30) 340zł
B-37 (C30/37) 380zł

Jak widać, to, ile kosztuje kubik betonu (czyli 1 m3) zależy od jego klasy wytrzymałościowej. Cena rośnie mniej więcej o 20zł za klasę wyższą o 5 punktów. Oczywiście, będzie się to różnić w zależności od województwa i oferty danej betoniarni.

Cennik uzupełniający

Wiedzą już Państwo, ile mniej więcej kosztuje beton towarowy. Cennik zawiera zazwyczaj także część elementów, wymienionych we wstępie do tego artykułu. Jeśli nie są one podane, warto zapytać o nie sprzedawcę, by uniknąć ukrytych kosztów.

Różnica w stosowanych stawkach VAT (8% lub 23%) spowodowana jest różną interpretacją polskiego prawa, wedle którego sprzedaż betonu jest opodatkowana VATem w wysokości 23%, ale usługa budowlana (za którą niektórzy uważają sam dowóz, czasem także z wylewaniem betonu) – już 8%. Nie będąc prawnikami, nie podajemy Państwu ostatecznej odpowiedzi, jednak różne firmy inaczej podchodzą do tego aspektu sprzedaży.

Koszt transportu za 1 km betonu zazwyczaj wynosi około 3,5 zł. Niektóre betoniarnie stosują zakresy odległości, np. do 10 km – 17zł za każdy metr sześcienny. Rzadko zdarza się, by firma podawała cenę bez odniesienia do objętości przewożonego towaru. Należy więc pomnożyć objętość przez liczbę kilometrów i cenę. Niektóre firmy następnie mnożą wynik razy dwa, uzasadniając to drogą powrotną gruszki.

Przed zakupem warto także dowiedzieć się, ile może trwać bezpłatny wyładunek na placu budowy (zazwyczaj 30 minut). Po tym okresie niektóre firmy naliczają dodatkowe opłaty, wynoszące nawet 80 zł za godzinę.

Sporadycznie firmy, trudniące się produkcją betonu liczą dodatkowe koszty od pustej przestrzeni w gruszce w wysokości około 35 zł za każdy wolny m3.

Jest jeszcze jeden ważny element, konieczny do uwzględnienia, gdy kupują Państwo beton towarowy. Cennik powinien wskazywać koszt wynajęcia pompy do betonu. Sposoby rozliczania są w tym przypadku różne:

 • za czas pracy (200 zł – 250 zł za godzinę),
 • za przepompowaną objętość (15 zł –  30 zł za metr sześcienny),
 • za długość wysięgnika (20 zł za metr), pomnożoną przez inny czynnik,
 • jednorazowy, bez obostrzeń (rzędu kilkuset zł),
 • koszt wliczony w cenę transportu.

Wreszcie, sugerujemy zwrócić uwagę na ewentualne koszty karne za odwołanie dostawy w danym dniu, co może mieć miejsce ze względu na warunki atmosferyczne niesprzyjające budowie.

Pragniemy także przypomnieć, iż powyższe ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i są tylko orientacyjne.

Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu artykułowi będą Państwo przygotowani na merytoryczną rozmowę ze sprzedawcą, gdy będą Państwo kupować beton towarowy. Cennik powinien zawierać bowiem wszystkie opłaty związane z produktem i usługą dostawy.