Chudy beton – do czego i jak go stosować?

Chudy beton
Zdjęcie dzięki uprzejmości
DC-Hulls

Chudy beton – potocznie nazywany chudziak – to beton, który ma niezbyt wysoką wytrzymałość oraz niską cenę.

Stanowi on materiał, na którym możemy trochę oszczędzić podczas budowy domu, bowiem nie wszystkie elementy wymagają droższych betonów o wysokich klasach wytrzymałości.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej definicji chudego betonu, jego zastosowaniom i cenie.

Zapraszamy do lektury!

Co rozumiemy przez “chudy beton”?

Jak wspomnieliśmy, chudy beton posiada niskie klasy wytrzymałości. Nie istnieje jednoznaczna definicja, ale przyjmuje się, że beton klas do B10 (według nowych norm oznaczany C8/10) włącznie jest chudym.

W praktyce chudy beton reprezentuje więc taki rodzaj betonu, który możemy wyrobić w betoniarce na placu budowy. Jeśli chcielibyśmy otrzymać wyrób o wyższej wytrzymałości, niż beton B10, raczej należy zamówić go z betoniarni (takie betony nazywa się towarowymi).

Najczęściej mówiąc “chudy beton” mamy jednak na myśli klasę B7,5.

W procesie produkcji chudego betonu używamy stosunkowo niewiele cementu, w porównaniu do proporcji obecnych przy betonach wyższych klas. Przykłady konkretnych proporcji oraz cen surowców wraz z porównaniem kosztów zakupu betonu towarowego znajdą Państwo w naszym artykule o betonie B10. W skrócie, na jednym metrze sześciennym wyrobionym własnoręcznie można oszczędzić około 33zł netto, zależnie od lokalizacji placu budowy, betoniarni i istniejącej konkurencji.

Zastosowania chudego betonu

Z powyżej wyjaśnionych przyczyn chudego betonu nie zastosujemy przy istotnych elementach konstrukcyjnych, takich jak schody.

Użyjemy go natomiast do wyrównania podłogi lub tarasu, jako wylewkę betonową lub tzw. szlichtę, a także do indywidualnych zastosowań przydomowych.

Budowa kominka również obejmuje wylewkę z chudziaka o warstwie nie mniejszej, niż 8cm wysokości. Takie też – kilkucentymetrowe – są najczęściej wylewki z chudego betonu do pozostałych zastosowań.

Chudy beton jest więc idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy tylko wyrównać pewne powierzchnie, a zarazem nie wydawać dużo pieniędzy na zamówienie z betoniarni, które zazwyczaj ma pewien minimalny wymiar (więc można zapłacić za materiał, którego się nie wykorzysta), a w dodatku wymaga dostarczenia na plac budowy, co również kosztuje i wymaga umówienia się na odbiór i jak najszybsze wykonanie prac.

Podkreślamy jednak, że chudy beton również można zamówić z betoniarni i z pewnością będzie lepszej jakości, aniżeli wyrób własnoręczny.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki