Elewacje budynków – przegląd rozwiązań oraz ich wady i zalety

Elewacje budynków
Zdjęcie dzięki uprzejmości wiangya (FreeDigitalPhotos.net)

W dzisiejszym artykule podejmiemy raz jeszcze kwestię elewacji budynków: czy to mieszkalnych, jedno- lub wielorodzinnych, czy też biurowców.

Przypomnijmy, że dostępne i powszechnie stosowane rozwiązania (opisane w artykule Nowoczesne elewacje do Twojego domu) to:

Akcentowanie stylu realizujemy z użyciem szkła, metalu nierdzewnego i elementów takich jak gzymsy, bonie narożne, listwy okienne, czy zworniki.

Przed lekturą tego artykułu zachęcamy do zapoznania się z koncepcjami wstępnymi: Elewacje domów, czyli wykończenia na pierwszym planie.

Wady i zalety różnych wykończeń elewacji

Elewacje budynków, wykonane z powyższych materiałów, mają swój własny styl. Ciężko może być zastąpić ideę drewnianej fasady wykończeniem z kamienia, ale już zastosowanie betonu zamiast pomalowanego tynku jest jak najbardziej warte rozważenia.

Pomijając kwestię pierwotnego zamysłu, trzeba rozważyć niszczący wpływ czynników środowiska, na które wystawiona jest fasada i każda ściana budynku. Przy tej wiedzy zmiana koncepcji stylistycznej może okazać się wskazana lub nawet konieczna.

Przykładowo, elewacje budynków wykonane z drewna należy impregnować, co pociąga dodatkowe koszty. Trzeba też mieć na uwadze konserwację, bowiem w przypadku uszkodzenia drewna, należy je ponownie impregnować.

Z kolei tynkowanie z akcentami wykonanymi z farb elewacyjnych jest dosyć solidne, ale ma wiele innych wad, szerzej opisanych w naszym artykule o tynkowaniu i jego alternatywach.

Elewacje z kamienia są natomiast eleganckie i wytrzymałe, lecz ich czyszczenie z racji wielu fug (czyli spoin, przestrzeni między kolejnymii kamieniami) jest bardzo trudne, a także czaso- i pieniędzochłonne. Mamy też ograniczone możliwości modelowania powierzchni – z kamieni nie wykonamy idealnego odlewu, jak to ma miejsce w przypadku tynku lub betonu. Oczywiście to przy założeniu, iż chcemy utrzymać naturalne uwypuklenia kamieni, co jest podstawowym argumentem przy stosowaniu tego materiału.

Elewacje budynków z betonu

Elewacja budynku z płyt betonowych
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Z tych powodów firma Dekobeton sugeruje, by nowoczesne elewacje domów wykonywać z betonu w postaci dużych, płaskich powierzchni lub używając dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego, które mogą być dodatkowo polerowane, a także profilowane w zakresie kształtów, fug, czy ich imitacji.

Elewacje budynków z wykorzystaniem betonu nie generują problemów, które związane są z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Dodatkowo są bardzo estetyczne – zachęcamy do przejrzenia naszej galerii oraz oferty.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki