Elewacje – Kraków – oferta wykonania dla Małopolski

Elewacje - Kraków
Elewacje – Kraków, jedna z naszych realizacji

Elewacje: Kraków, jako miasto posiadające wiele starych budynków, jest poligonem testującym trwałość materiałów użytych do ich wykonania.

Kraków jest też miejscem, w którym można zobaczyć różne trendy nowoczesnego budownictwa, zarówno użyteczności publicznej, użytku komercyjnego, jak i mieszkaniowego. W odróżnieniu od rozległych, podobnych do siebie blokowisk z lat budowania socjalizmu, powstają wciąż nowe, mniejsze osiedla o ciekawej architekturze, zapewniające wygodę mieszkańcom.

Przewodniki po Krakowie opowiadają o dawnej świetności i jej pamiątkach w postaci zabytkowych budowli. Być może doczekamy się przewodnika po ciekawej nowej architekturze, rozrzuconej od centrum po obrzeża Krakowa i w jego okolicach.

Elewacje: Kraków musi odnawiać wygląd tynkowanych budynków

Niestety, znakomita większość kamienic z początku XX wieku oraz innych budynków, była tynkowana. Tynkowa elewacja po kilkudziesięciu latach wygląda jak schodząca płatami skóra. Szara elewacja kontrastuje z odsłoniętymi wielkimi ceglanymi “dziurami”, jakie pojawiają się po odpadnięciu tynku.

Tynkowe elewacje Kraków odnawia na szeroką skalę od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy rozpoczął działalność Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Efekt odnowienia elewacji kamienic na Starym Mieście jest imponujący, kolorowe kamieniczki w Rynku Głównym są jedną z wizytówek Krakowa. Jednakże wiele kamienic w mniej eksponowanych lokalizacjach, zwłaszcza od strony podwórek, jasno wskazuje na bardzo ograniczoną trwałość elewacji tynkowych.

Pomimo tej wady, tynkowanie i farby elewacyjne zmieniające kolor szarego tynku są stosowane w dalszym ciągu, gdyż jest to najtańszy rodzaj elewacji. Jednakże w Krakowie tynkowaniem zajmuje się mniej firm, niż innymi metodami wykonywania elewacji.

Elewacje z betonu oraz płyt betonowych

Na przeciwległym biegunie trwałości elewacji znajdują się nowoczesne płyty z betonu architektonicznego. Zastosowany w nich skład mieszanki powoduje, że nie wymagają pokrywania tynkiem ani innym materiałem. Ich trwałość to kilkadziesiąt lat i dłużej.

Elewacje z płyt betonowych nadają budowli industrialnego charakteru, więc pomimo istotnych zalet, w Krakowie stosowane są nieco rzadziej, niż inne metody.

Elewacje z kamienia

Najdroższym rodzajem elewacji, umożliwiającym największą gamę aranżacji, jest elewacja kamienna, cechująca się wysoką trwałością. Cena materiału mocno zależy od rodzaju kamienia – czy jest to tani wapień, piaskowiec, czy drogi łupek albo granit.

Elewacje z kamienia są dość popularne i wykonuje je wiele firm w Krakowie.

Elewacje z drewna

Dość dużym powodzeniem cieszą się też elewacje z drewna, choć nie są tak trwałe, jak kamienne czy betonowe. Ceny materiału i trwałość elewacji mocno zależą od gatunku drzewa. Najtańsze są deski sosnowe i świerkowe, ale lepsze są droższe modrzewiowe.

W Krakowie nietrudno znaleźć wykonawcę elewacji drewnianej.

Nasz wybór elewacji

Najstarsze elewacje Kraków zawdzięcza średniowiecznym budowlom z kamienia.

Jednak wydaje się, że obecnie optymalnym rozwiązaniem jest nowoczesna elewacja z elewacyjnych płyt z betonu architektonicznego. Za tym wyborem przemawia jej odporność na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, a także dość spory wybór oferowanych kolorów, kształtów i faktur.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki