Farba betonowa do dekorowania ścian wnętrz

Farba betonowa
Farba betonowa nie da tak dobrego efektu, jak powyższe płyty betonowe

Farba betonowa to imitacja betonu, która jest w zasadzie tynkiem, kolorem przypominającym beton i pozwalającym na:

 • zacieranie (przez co można tworzyć wżery),
 • wygładzanie (efekt płaskiego betonu),
 • stemplowanie (efekt deskowania),
 • tworzenie podłużnych wgłębień (efekt płyt betonowych).

Tynkowanie w ten sposób ma dosyć złożoną i trudną w realizacji procedurę, którą przedstawimy w niniejszym artykule.

Jaki efekt daje farba betonowa?

Efekt końcowy zależy po części w jakości samego wyrobu, lecz w bardzo dużej mierze od umiejętności kładącego dekoracyjną farbę.

Proces tynkowania przebiega bowiem następująco dla większości farb betonowych:

 1. Zakupiony, suchy proszek, miesza się z wodą. Jeśli źle odmierzy się proporcje, farba będzie spływać i nie uda się wykonać żadnych efektów (wymienionych powyżej). Z kolei zbyt gęsta mieszanka utrudni rozprowadzanie.
 2. Powierzchnię, którą będzie się pokrywać, należy dokładnie oczyścić. Od tego zależy, jak dobrze będzie przylegać tynk.
 3. Pacą wenecką należy nanieść odpowiedniej grubości warstwę. Warstwa ta musi być odpowiednio gruba, by móc wykonać wżery lub wgłębienia po szalunkach. Jednocześnie nie może być za gruba, bowiem koszty zakupu mieszanki znacznie wzrosną. Nałożony tynk musi być również jednolitej grubości, co jest w praktyce trudne do zrealizowania.
 4. Odczekać do zaschnięcia i (jak zaleca wielu producentów) nanieść kolejną warstwę, z tymi samymi uwagami, co już wymienione. To powoduje kolejne ryzyko kiepskiego wykonania pracy.
 5. Wykonać wybrane zabiegi: wyrównać dla efektu gładkiego betonu (ryzyko nierównej grubości warstwy i uwypukleń), wykonać żłobienia przy pomocy zacieraczki do betonu (efekt wżeru, wysokie ryzyko nierównomiernego rozłożenia wżerów), stemplem wykonać efekt deskowania (znaczne ryzyko wykonania zbyt prostych i ewidentnie sztucznych linii), wyryć prostopadłe linie jako imitację betonowych płyt szalunkowych (duże ryzyko braku pełnej prostopadłości i równoległości).
 6. Szlifować powierzchnię (ryzyko zbyt dużego wygładzenia i zatarcia wykonywanych efektów).
 7. Pokryć powierzchnię faktyczną farbą do betonu, która chroni (działa jak impregnat do betonu) i zmienia odcień mieszanki.

Jak widzimy, okazji do popełnienia błędu przy pracy jest bardzo dużo.

Tak wykonana farba betonowa z czasem zapewne zacznie się wykruszać – niestety nie są to tak trwałe rozwiązania, jak płyty betonowe lub beton architektoniczny.

Zachęcamy więc Państwa do zapoznania się z naszą ofertą i przystępnymi cenami, ponieważ farba betonowa może okazać się iluzoryczną oszczędnością o kiepskiej jakości.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki