Farby do betonu – zastosowanie, nakładanie i alternatywy

Farby do betonu
Zdjęcie dzięki uprzejmości Andyego Franklina
(licencja)

Farby do betonu stosuje się w celu zmniejszenia jego nasiąkliwości. Można oczywiście farby do betonu użyć dla zmiany jego koloru, jednakże w celu dekoracyjnym lepiej będzie z góry określić kolor zamawianego wyrobu betonowego.

Dekobeton w standardzie oferuje kolor jasno szary (naturalny), a niestandardowo: bielony, ciemny szary oraz antracyt. Na zamówienie elementy betonowe mogą być wykonane w dowolnym kolorze z palety RAL. (RAL to numeryczny system oznaczania kolorów, obejmujący ponad 200 odcieni wszystkich barw).

Zastosowania farby do betonu

Farba betonowa wnika w powierzchnię, wzmacniając i uszczelniając ją.

Zmniejszenie nasiąkliwości betonu jest przydatne na posadzkach w:

 • garażach,
 • piwnicach,
 • kotłowniach,
 • schodach,
 • chodnikach,
 • magazynach płynów,
 • akumulatorowniach,
 • kuchniach restauracyjnych,
 • itp…

W celach dekoracyjnych farby te można stosować na każdym betonie, jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że uzyskana powierzchnia będzie gładka i jednolita (w przeciwieństwie do dowolnej faktury betonu barwionego na etapie produkcji), matowa lub z połyskiem.

Rodzaje farb do betonu

Farby do betonu produkowane są w kilku technologiach, dających różne właściwości pod względem ścieralności, odporności i elastyczności, o przeznaczeniu do wnętrz lub na zewnątrz.

Można wykonywać powłoki cienkowarstwowe lub trwalsze grubowarstwowe (do 5 mm).

Przygotowanie podłoża

Jeśli powierzchnia betonu jest nierówna lub zniszczona, należy ją wyrównać np. stosując zaprawą wyrównującą. Pęknięcia i ubytki betonu można naprawić masą przygotowaną poprzez wymieszanie farby z piaskiem kwarcowym.

Powierzchnia powinna być czysta, odkurzona i sucha. Słabo związane z podłożem fragmenty oraz stare powłoki należy usunąć.

W przypadku bardzo chłonnych lub zniszczonych podłoży należy je zagruntować preparatem przeznaczonym dla danej farby lub rozcieńczoną farbą nawierzchniową.

Stosując farbę na nowym betonie lub na zaprawach naprawczych należy przestrzegać minimalnych czasów ich dojrzewania.

Sposób nakładania

Po wymieszaniu farby należy nanosić ją na właściwie przygotowane, suche podłoże w ilości zalecanej przez producenta.

Rozlewać małymi porcjami i rozprowadzać równomiernie wałkiem lub pacą metalową, aż do uzyskania jednolitej, ciągłej powłoki o żądanej grubości. Nie nakładać jednorazowo zbyt grubej warstwy materiału.

Zalecane jest nakładanie preparatu w 2 warstwach. Kolejną warstwę można nanosić po związaniu poprzedniej.

Podsumowanie

Farby do betonu dobrze sprawdzają się przy uszczelnianiu posadzek.

Natomiast w celach estetycznych zamiast farby do betonu warto zamówić wyroby betonowe o żądanym zabarwieniu, które nie ulegnie zmianie nawet w przypadku zarysowań czy uszkodzeń.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

  Projekt i wykonanie

  Projektowanie grafiki