Jak obudować wannę i czym – propozycje

Jak obudować wannę?
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Jak obudować wannę, w zasadzie zależy od naszej wyobraźni, gdyż wielka różnorodność dostępnych materiałów i wzorów pozwala na uczynienie z łazienki dzieła sztuki lub po prostu na wykonanie schludnej i funkcjonalnej zabudowy.

Każda obudowa wanny znacznie ułatwia utrzymanie czystości, a także ogranicza ucieczkę ciepła z wody. Wanna po obudowaniu wygląda znacznie lepiej.

Zabudowując wannę trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak obudować wannę – materiały

Jak obudować wannę niektórymi materiałami i konstrukcjami dedykowanymi do tego celu, można dowiedzieć się z instrukcji montażu załączanych przez producentów.

Na przykład Dekobeton, jako firma produkująca i montująca płyty z betonu dekoracyjnego, umożliwia również samodzielne ich zamocowanie, udostępniając szczegółową instrukcję.

Płyty z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny dzięki unikalnej technologii może posiadać oryginalny, zróżnicowany wygląd, będąc jednocześnie materiałem bardzo trwałym, a także nienasiąkliwym, poprzez zastosowanie impregnacji. Cienkie płaskie płyty lub płyty zakrzywione umożliwiają obudowywanie wanien prostokątnych i łukowatych. Ponadto płyty te mogą być stosowane jako okładzina ścian i blaty, co stwarza dodatkowe możliwości aranżacji łazienki.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią zdjęć łazienek.

Bloczki z betonu komórkowego

Cienkimi bloczkami z betonu komórkowego o grubości 5, 7,5 lub 10 cm można obudowywać wanny prostokątne, a po zeszlifowaniu kantów, także wanny zaokrąglone. Ponieważ beton komórkowy chłonie wodę i ma kruchą powierzchnię, wymaga oklejenia płytkami ceramicznymi.

Płyty gipsowo – kartonowe

Płyty gipsowo – kartonowe są tanie i lekkie, łatwe w montażu. Ponieważ gips chłonie wodę, w łazience należy stosować specjalne płyty wodoodporne albo pokrywać płyty tzw. folią w płynie. Miejsca styku z wanną, podłogą i ścianami należy dokładnie uszczelnić, gdyż przedostająca się woda mogłaby być wchłonięta przez gips prowadząc do uszkodzenia płyty. Używana masa szpachlowa również powinna być przeznaczona do pomieszczeń wilgotnych.

Płyty gipsowe można pokryć płytkami lub okładziną ścienną.

Twardy styropian

Zestawy do obudowywania wanien wykonane z twardego styropianu są elastyczne, dzięki czemu łatwo nimi osłonić wanny zakrzywione. Następnie na styropian nakleja się płytki glazury.

Niestety jest to materiał, który łatwo uszkodzić. Ponadto w gotowych zestawach przyklejanych do podłogi, ścian i wanny nie przewidziano dostępu do rur ani miejsca na stopy.

Cegły

Obudowa ceglana jest trwała, jednak wymaga prac murarskich. Stosuje się cienkie cegły o grubości 6 – 6,5 cm.

Szkło hartowane

Szkło hartowane daje elegancką, błyszczącą powierzchnię. Jest mocowane magnesami do stelażu, łatwe do zakładania i zdejmowania.

Deski z konglomeratu

Konglomerat to pył drzewny zmieszany z PCW. Należy użyć desek zaimpregnowanych, można je pokryć okładziną ścienną.

Płyty wiórowe

Aby płyta wiórowa nie nasiąkała wodą, powinna być obustronnie laminowana, a obcięte brzegi uszczelnione.

Drewno

Niektóre gatunki egzotycznych drzew są odporne na wilgoć, np. bangikeri, teak, jatoba, cyprysik tępołuskowy, cyprysik groszkowy, tuja japońska, merbau, doussie, iroko, można też stosować świerk, osikę, grochodrzew, sosnę, dąb, olchę.

Kamień i marmur

Kamienne płyty wycina się i przykleja na stabilną obudowę wanny, wymurowaną lub wykonaną z płyt drewnopochodnych.

O czym pamiętać obudowując wannę

Jak obudować wannę, aby uniknąć problemów podczas eksploatacji:

  • Zabudowa wanny nie powinna uniemożliwiać dostania się do syfonu. Jeśli jest to zabudowa stała, można w niej wyciąć drzwiczki zamykane na zawiasach lub na magnesach.
  • Warto przewidzieć miejsce na stopy, w postaci wcięcia pod obudową wanny, w przeciwnym razie nachylanie się nad wanną byłoby bardzo niewygodne.
  • Miejsca łączenia obudowy ze ścianami, podłogą i wanną należy uszczelnić silikonem lub pianką montażową.

Jak obudować wannę bez konieczności nakładania glazury lub okładziny

Jak obudować wannę: płytami z betonu architektonicznego, drewnem lub szkłem hartowanym. Materiały te są nie tylko ładne, ale także na tyle mocne, że nie wymagają stabilnego podkładu.

Płyty z betonu architektonicznego mogą być polerowane i zagruntowane, otrzymując szklany połysk podobny, jak polerowany granit i marmur.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki