Kominki z kamienia – ważne informacje

Kominek z kamienia
Zdjęcie dzięki uprzejmości ACM Design Architects

Kominki z kamienia mogą być stylizowane na wiele różnych sposobów dzięki:

  • polerowaniu i wygładzaniu,
  • pozostawianiu chropowatości,
  • zachowaniu naturalnych uwypukleń,
  • wykorzystaniu innych naturalnych właściwości pewnych kamieni (np. światłoprzepuszczalność onyksu).

W dzisiejszym artykule bliżej przedstawimy ważne informacje na temat budowania kominków z różnego rodzaju kamienia.

Gdzie lepiej nie używać kamienia?

Budowa kominka z kamienia polega na wykonaniu z tego materiału obudowy lub płyty, która znajduje się bezpośrednio przed wkładem kominkowym.

Kamienny kominek z płytą betonową
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Wbrew pozorom istnieje spora różnica między tymi przypadkami, bowiem blat jest podatny na ścieranie i zabrudzenia. Jeśli wykonamy ten element z marmuru i nie zaimpregnujemy go, doczyszczenie powierzchni będzie niezmiernie trudne (często konieczne będzie szlifowanie). Z kolei niezaimpregnowany piaskowiec może bardzo szybko zmienić barwę, a trawertyn z racji swojej naturalnej porowatości może gromadzić dużo zanieczyszczeń.

Z tych względów na blat przy kominku z kamienia sugerujemy użycie dekoracyjnych płyt z betonu architektonicznego, które są wytrzymałe i odporne na zniszczenia (szczegóły w naszej ofercie).

Kominki z kamienia na obudowie

Z kolei obudowę kominka można z powodzeniem wykonać z kamienia.

Popularnością cieszą się marmury, dostępne zazwyczaj w jasnych kolorach, a rzadziej – w niebieskich i zielonych odmianach, a także piaskowce, występujące w bardzo wielu kolorach. W szczególności przeobrażone piaskowce, zwane kwarcytami, są warte uwagi – mogą mieć wzory podobne do skorupy żółwia lub jaśniejszej wersji lapisu lazuli o wyraźnie widocznych “falach”. Są one jednak bardzo drogie. Alternatywą dla piaskowców są wapienie, które można z powodzeniem polerować.

Na uwagę zasługują onyksy, które mają żylastą strukturę i przepuszczają światło, podświetlając obudowę kominka. Za salon z kominkiem tego typu musimy oczywiście zapłacić wyraźnie wyższą cenę. Podobny efekt możemy uzyskać, używając alabastru. Najdroższą i wyjątkową odmianą światłoprzepuszczalnego materiału kamienistego jest miks minerałów półszlachetnych, takich jak kryształy górskie i agaty. Łączenie zapewnione jest zazwyczaj przez żywicę, która również przepuszcza promienie światła.

Kominki z kamienia są eleganckie, jednak zachęcamy Państwa do zapoznania się także z naszą galerią kominków z betonu dekoracyjnego, która może zmienić Państwa nastawienie, przy okazji umożliwiając zaoszczędzenie pieniędzy.

Beton może być również użyty do utrzymania stylu kamienia w innych miejscach domu, np. przy ławie w salonie, czy na schodach lub podwórzu.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki