Montaż paneli ściennych – wady i zalety

Montaż paneli ściennychMontaż paneli ściennych z betonu architektonicznego może przyjąć kilka form – w zależności od specyfiki podłoża, wilgotności oraz temperatury powietrza – a także rodzaju samych płyt.

Wewnątrz pomieszczeń najczęściej elementy te mocuje się do ścian za pomocą kleju. Jednak w przypadku użytkowania na zewnątrz często stosuje się np. śruby lub kątowniki.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się ze sposobami montażu płyt betonowych.

Montaż paneli ściennych – w zależności od grubości

Na początku trzeba zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj panelu będzie montowany na ścianie. Oferujemy płyty o grubości 10 lub 20 mm. Montaż paneli ściennych w przypadku płyt o mniejszej grubości może odbywać się przy użyciu kleju lub kątowników aluminiowych.

Jeżeli trzeba przymocować grubsze płyty często wykorzystuje się także śruby montażowe lub podkonstrukcję aluminiową (system fasad wentylowanych).

Zalety klejenia

W przypadku mocowania okładzin ściennych za pomocą kleju można liczyć na trwały efekt. Wówczas płyty dobrze przylegają do danej powierzchni, a mocowanie jest niewidoczne – co zapewnia estetyczny wygląd.

Jednak rozwiązanie to nie jest polecane w przypadku dużych i ciężkich płyt. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe wzmocnienie w postaci kotwy lub śruby. Oprócz tego do wad montażu na klej należy zaliczyć konieczność oczekiwania na jego wyschnięcie.

Przymocowanie za pomocą kotw

Kotwy są solidnym sposobem na przymocowanie paneli ściennych. Niestety w tym wypadku konieczne jest wykonanie nawierceń w samej płycie. W niektórych przypadkach łebek śruby pozostaje widoczny – co może się atrakcyjnie prezentować w przypadku industrialnych wnętrz. Otwory mogą być również zakryte za pomocą fugi.

Choć rozwiązanie tego typu należy do bardzo trwałych, nie jest one polecane dla osób, którym nie odpowiadają widoczne elementy montażowe.

Podkonstrukcje aluminiowe

Aluminiowy stelaż przy montażu płyt betonowych jest wykorzystywany tylko w przypadku wykańczania elewacji. Jest to rozwiązanie posiadające wiele zalet związanych np. z szybkim schnięciem płyt, większą izolacją akustyczną czy też możliwością wyrównania nierówności na ścianie zewnętrznej.

Jednak takiego sposobu montażu nie stosuje się w przypadku ścian wewnętrznych. Skomplikowanie konstrukcji oraz konieczność zużycia większej przestrzeni w pomieszczeniu sprawia, że zasadność stosowania takiego rozwiązania w domu jest znikoma.

Montaż paneli ściennych to ważna czynność, która będzie miała ogromny wpływ na efekt finalny wykończenia domu. W swojej ofercie – oprócz samego wyprodukowania płyt – oferujemy także ich przymocowanie. Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszych usług. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – zachęcamy do kontaktu.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki