Nowoczesne elewacje do Twojego domu

Nowoczesne elewacje
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

W świetle dzisiejszego postępu i rozwoju technologii architektonicznej można śmiało zastosować stwierdzenie, że wykańczanie budynków mieszkalnych oraz domów to swoista sztuka.

Mało kogo zadowala już zastosowanie prostych rozwiązań lub zwykłych brył, najczęściej białych.

Nowoczesne elewacje wymagają montażu interesujących elementów architektonicznych na ścianach wykonanych z oryginalnych, modnych materiałów.

Istnieje wiele rozwiązań, pozwalających upiększyć nasz dom – wystarczy zapoznać się z panującymi trendami.

W tym artykule przedstawimy wyjątkowo urokliwe i solidne rozwiązania z zakresu nowoczesnych elewacji.

Elewacje drewniane

Elewacja z drewna
Zdjęcie dzięki uprzejmości eschu1952

Drewno jest produktem naturalnym, wizualnie komponującym się z otaczającą nas przyrodą. Pomaga ukoić nerwy i sprawia, że możemy poczuć się bliżsi natury.

Jest to doskonały materiał do wykorzystania w budownictwie, nie tylko pod względem technicznym i ekonomicznym, ale również wizualnym, ponieważ profesjonalnie obrobiony wygląda niezwykle efektownie. Póki co, takie nowoczesne elewacje można spotkać jedynie na nowych osiedlach mieszkaniowych, biurowcach lub w rezydencjach.

Stosując elewację z drewna należy zawczasu pomyśleć o jego prawidłowej konserwacji, gdyż będzie on narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych środowiska.

Sposób oraz profesjonalizm montażu mają duży wpływ na późniejsze zachowanie się materiału. Ważne są wszystkie elementy konstrukcji: odległość od gruntu, obicia wokół okien, wysunięcie dachu itp…

Najbardziej trwałym gatunkiem drewna jest modrzew, aczkolwiek częściej wykorzystywana jest sosna lub świerk. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć, ze względu na wysoką jakość żywicy.

Impregnowanie elewacji drewnianej

Projekt elewacji
Zdjęcie dzięki uprzejmości Sira Anamwong (FreeDigitalPhotos.net)

Nie wszystkie rodzaje drzewa wymagają chemicznej impregnacji. Przykładowo dla cedru czerwonego odpowiednim zabezpieczeniem będzie konstrukcja ochronna, czyli: brak szczelin, odpowiedni kąt nachylenia desek, stosowanie wyłącznie łagodnych zaokrągleń na pojedynczych elementach oraz regulacja temperatury drewna poprzez dobranie odpowiednich farb przy malowaniu kolorowym.

Do impregnacji chemicznej istnieje ogromna ilość produktów. Mogą być to środki oleiste, środki solne lub rozpuszczalnikowe, które chronią przed korozją. Można wybrać także metodę nanoszenia substancji na drewno (np. impregnacja powierzchniowa lub głęboka, ciśnieniowa, bezciśnieniowa, impregnacja sucha, pastowanie i wiele innych).

Efekt metalu – farby elewacyjne

Farby do nowoczesnych elewacji
Zdjęcie dzięki uprzejmości OwnMoment

Jeżeli zależy nam na futurystycznym wykończeniu ścian, odpowiednim wyborem będą farby, imitujące elementy wykonane ze stali, miedzi, brązu, aluminium, czy innych metali.

Srebrne lub złote elementy dobrze komponują się ze szkłem i podkreślą obramowania okien. Doskonale współgrają także z betonem. Przemysłowy, zimny charakter budynku będzie idealnie wyglądał na zabudowach z płaskimi dachami.

Przy zastosowaniu tego rozwiązania nie trzeba obawiać się o korozję prawdziwych tworzyw oraz ich szybkie nagrzewanie się. Farby elewacyjne są wyjątkowo trwałe – ich zakup stanowi inwestycję na wiele lat.

Elewacje z kamienia

Nowoczesna elewacja kamienna
Zdjęcie dzięki uprzejmości xedos4 (FreeDigitalPhotos.net)

Taki rodzaj elewacji do niedawna uchodził za najbardziej elegancki. Nie stosuje się go masowo na dużych powierzchniach – jest wykorzystywany głównie na prywatnych posesjach.

Głównymi kruszcami stosowanymi w tego typu zabudowach są: piaskowiec, trawertyn, dolomit oraz łupek.

Przy wybieraniu rodzaju kamienia trzeba kierować się odpornością na niskie temperatury, skłonnością do zabrudzeń oraz łatwością ich usuwania. Z tego względu marmur nie jest doradzany przy tego typu inwestycjach.

Do wyboru mamy kamienie naturalne oraz sztuczne. Naturalne zostały wymienione powyżej, natomiast sztuczne są często produkowane z betonu. Są one podobną, tańszą opcją kamieni naturalnych.

Nowoczesne elewacje z betonu

Nowoczesne elewacje z betonu
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Płyty betonu architektonicznego mogą posiadać różne wymiary oraz dowolną grubość przy zachowaniu jednolitej spójności, czego nie oferują rozwiązania z drewna i kamienia.

Kolejną zaletą zastosowania tego typu elewacji jest możliwość uzyskania idealnie gładkiej powierzchni lub żłobień, dostosowanych do wymagań klienta. Wzory opracowuje się indywidualnie przy każdym projekcie domu. Ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia oraz powierzchnia budynku.

Zastosowanie betonu architektonicznego
Zdjęcie dzięki uprzejmości wiangya (FreeDigitalPhotos.net)

Beton z którego zrobione są płyty, jest bardzo wytrzymały – posiada dodatkowe zbrojenia. Nie należy martwić się o zniszczenia mechaniczne lub spowodowane siłami przyrody, bowiem beton jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym.

Płyty betonowe lub architektoniczne elementy dekoracyjne mocowane są na kotwach lub przyklejane do ścian bezpośrednio. Montaż odbywa się po uprzednim wypoziomowaniu płyt.

Majestatyczny, a zarazem minimalistyczny klimat, jaki daje ten rodzaj tworzywa, architekci stosują z powodzeniem od wielu lat.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą wykonywania ponadczasowych i eleganckich elewacji i dekoracyjnych elementów betonowych.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki