Obudowa kominka – materiały, instalacja i wygląd

Obudowa kominka
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Obudowa kominka składać się powinna z kilku warstw i materiałów, takich jak:

 • wełna mineralna,
 • folia aluminiowa,
 • beton,
 • szamot,
 • płyty betonowe lub kamień,
 • płyty gipsowo-kartonowe (w skrócie: gk),
 • aluminiowej taśmy samoprzylepnej,
 • kratek wentylacyjnych.

Do czego mają zostać użyte i w jaki sposób? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Obudowa kominka różnego typu

Wyjaśnijmy najpierw, iż budowa kominka zależna jest od jego rodzaju. Trochę inaczej wygląda sprawa pod względem technicznym, jeśli mamy salon z kominkiem, a inaczej, jeśli chodzi o kominek ogrodowy.

Mamy też podział na kominki otwarte, zamknięte z wkładem, z systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza) i płaszczem wodnym. Poniższe uwagi są więc ogólne i mogą nie być odpowiednie dla Twojego przypadku.

Budując kominek, trzeba uzyskać ekspertyzę kominiarza. Daje to bezpieczeństwo użycia właściwych materiałów i instalacji.

Zabudowa kominka ma na celu stworzenie jego atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego przy zachowaniu odpowiednich rozwiązań termicznych i odprowadzających powietrze.

Od wewnątrz stosowana jest więc izolacyjna wełna mineralna, pokryta folią aluminiową. Również w tym celu stosowane są płyty gipsowo-kartonowe. Jako odporne na wysoką temperaturę, używane są cegły szamotowe lub beton. Do łączeń używana jest aluminiowa taśma samoprzylepna.

Wygląd kominka

O wyglądzie stanowi zewnętrzna obudowa kominka.

W niej montowane są kratki wentylacyjne (najczęściej: dwie przy komorze spalania i dwie przy komorze dekompresyjnej).

Obudowa kominka może być wykonana z kamienia, ale – jak wiemy – lubi on długo być gorący i jest dosyć drogi, więc obecnie popularniejsze jest stosowanie betonu dekoracyjnego. Płyty z betonu architektonicznego mogą służyć za podstawę kominka, na której można usiąść.

Można je zastosować także w pionowych (wertykalnych) obudowach lub jako progi, podesty, półki lub jednolite, duże fragmenty obudów.

Zachęcamy do obejrzenia galerii kominków oraz do kontaktu w celu omówienia Państwa potrzeb w tym zakresie.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

  Projekt i wykonanie

  Projektowanie grafiki