Ogrodzenia betonowe – oferta, montaż i wymagania prawne
Ogrodzenia betonowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Zapewniają poczucie bezpieczeństwa i prywatności dzięki solidności konstrukcji oraz możliwości szczelnego zasłonięcia przed wzrokiem przechodniów.
Nie bez znaczenia jest niewysoka cena ogrodzeń betonowych, a także szybkość ich montażu, jaką zapewniają modne konstrukcje prefabrykowane. Wielka różnorodność wzorów i możliwość malowania gotowych ogrodzeń w dowolne kolory pozwalają dopasować wygląd do każdego gustu i każdego otoczenia.
Ogrodzenia betonowe pełne całkowicie zasłaniają obszar przed wstępem i wzrokiem przechodniów, a także uniemożliwiają przedostanie się wielu różnych zwierząt.
Z kolei ogrodzenia o budowie ażurowej nie przesłaniają widoku na okolicę. Można więc zastosować przęsła ażurowe w części, gdzie chcemy wzrok wypuścić, a przęsła pełne od strony ulicy.
Bogate wzornictwo, w postaci różnorakich ornamentów odlanych na pełnych panelach oraz różnych kształtów ażurowych kratek, pozwala na wybór ogrodzenia według własnego gustu.
Ogrodzenia prefabrykowane mają wymienne płyty przęsła, wsuwane na pióro i wpust, co umożliwia późniejszą modernizację ogrodzenia, łatwy demontaż i zabudowanie w innym miejscu lub odsprzedanie.
Betonowe panele można też wsuwać tylko w razie potrzeby, taka konstrukcja jest np. zastosowana na wałach wiślanych w Krakowie, gdzie stałą konstrukcją są grube betonowe słupki z wycięciami, a przegrody między nimi można szybko przywieźć i wsunąć w razie zagrożenia powodziowego. Dzięki temu rozwiązaniu piękny widok roztaczający się pod Wawelem nie jest zakłócony.
Cena ogrodzeń betonowych jest konkurencyjna w stosunku do innych typów ogrodzeń.
Ogrodzenia prefabrykowane są łatwe do zamontowania, dzięki czemu budowa ogrodzenia trwa krótko.
Zbrojony beton wysokiej klasy, który jest używany do produkcji ogrodzeń, zapewnia wieloletnią trwałość i odporność mechaniczną.
Ogrodzenia z betonu nie wymagają zabiegów konserwacyjnych, są odporne na czynniki atmosferyczne.
Najpierw wykopujemy dołki pod pierwszy i ostatni słupek w rzędzie, w odległości będącej wielokrotnością długości planowanych przęseł.
Wstawiamy w nie te 2 słupki.
Między ich wierzchołkami i podstawami rozciągamy sznurek, abyśmy mogli pozostałe słupki zakopać w jednej linii.
Wykopujemy dołki w odległościach równych długości przęseł.
Wstawiamy słupki w dołki.
Odchylamy od pionu drugi słupek i wsuwamy 2 pierwsze płyty. (Płyty należy przewozić i przenosić w pozycji pionowej.)
Przywracamy słupek do pionu.
Powtarzamy wsuwanie 2 płyt między następne słupki.
Wsypujemy gruz do dołków ze słupkami i zalewamy rzadkim betonem.
Wsuwamy pozostałe płyty.
Wymogi formalne
Poniższych wskazówek nie należy traktować jako porad formalnych lub prawnych – nie jesteśmy prawnikami, a przepisy się zmieniają. Przed realizacją projektu zawsze zapytaj wykonawcę o aktualne przepisy.
Ogrodzenia betonowe nie wymagają zezwolenia.
Jednakże, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą być zawarte wymagania dotyczące ogrodzeń, co powinniśmy sprawdzić w dzienniku urzędowym województwa, w urzędzie miasta lub gminy lub w Biuletynie Informacji Publicznej w internecie.
Wymagania dotyczące ogrodzenia mogą też znaleźć się w decyzji o warunkach zabudowy.
Jeżeli za ogrodzeniem znajdować się będzie przestrzeń publiczna lub ogrodzenie będzie wyższe niż 2,2 m, to przed wybudowaniem go należy je zgłosić, podając zakres i termin robót, szkic położenia i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli starosta lub organ administracji nie zgłoszą sprzeciwu w ciągu 30 dni, można przystąpić do budowy takiego ogrodzenia.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794