Ogrodzenia betonowe – oferta, montaż i wymagania prawne

Ogrodzenia betonowe
Zdjęcie dzięki uprzejmości Armcon (licencja)

Ogrodzenia betonowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Zapewniają poczucie bezpieczeństwa i prywatności dzięki solidności konstrukcji oraz możliwości szczelnego zasłonięcia przed wzrokiem przechodniów.

Nie bez znaczenia jest niewysoka cena ogrodzeń betonowych, a także szybkość ich montażu, jaką zapewniają modne konstrukcje prefabrykowane. Wielka różnorodność wzorów i możliwość malowania gotowych ogrodzeń w dowolne kolory pozwalają dopasować wygląd do każdego gustu i każdego otoczenia.

Ogrodzenia z betonu stanowią znakomite tło dla innych wyrobów betonowych, użytych w ogrodzie, na tarasie, schodach czy fasadzie budynku. We wszystkich tych miejscach wszechstronne zastosowanie znajdują dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego.

Ogrodzenia betonowe mają niezaprzeczalne zalety

 • Ogrodzenia betonowe pełne całkowicie zasłaniają obszar przed wstępem i wzrokiem przechodniów, a także uniemożliwiają przedostanie się wielu różnych zwierząt.
 • Z kolei ogrodzenia o budowie ażurowej nie przesłaniają widoku na okolicę. Można więc zastosować przęsła ażurowe w części, gdzie chcemy wzrok wypuścić, a przęsła pełne od strony ulicy.
 • Bogate wzornictwo, w postaci różnorakich ornamentów odlanych na pełnych panelach oraz różnych kształtów ażurowych kratek, pozwala na wybór ogrodzenia według własnego gustu.
 • Ogrodzenia prefabrykowane mają wymienne płyty przęsła, wsuwane na pióro i wpust, co umożliwia późniejszą modernizację ogrodzenia, łatwy demontaż i zabudowanie w innym miejscu lub odsprzedanie.
 • Betonowe panele można też wsuwać tylko w razie potrzeby, taka konstrukcja jest np. zastosowana na wałach wiślanych w Krakowie, gdzie stałą konstrukcją są grube betonowe słupki z wycięciami, a przegrody między nimi można szybko przywieźć i wsunąć w razie zagrożenia powodziowego. Dzięki temu rozwiązaniu piękny widok roztaczający się pod Wawelem nie jest zakłócony.
 • Cena ogrodzeń betonowych jest konkurencyjna w stosunku do innych typów ogrodzeń.
 • Ogrodzenia prefabrykowane są łatwe do zamontowania, dzięki czemu budowa ogrodzenia trwa krótko.
 • Zbrojony beton wysokiej klasy, który jest używany do produkcji ogrodzeń, zapewnia wieloletnią trwałość i odporność mechaniczną.
 • Ogrodzenia z betonu nie wymagają zabiegów konserwacyjnych, są odporne na czynniki atmosferyczne.

Zobacz naszą ofertę w tym zakresie.

Instalowanie ogrodzenia betonowego prefabrykowanego

 1. Najpierw wykopujemy dołki pod pierwszy i ostatni słupek w rzędzie, w odległości będącej wielokrotnością długości planowanych przęseł.
 2. Wstawiamy w nie te 2 słupki.
 3. Między ich wierzchołkami i podstawami rozciągamy sznurek, abyśmy mogli pozostałe słupki zakopać w jednej linii.
 4. Wykopujemy dołki w odległościach równych długości przęseł.
 5. Wstawiamy słupki w dołki.
 6. Odchylamy od pionu drugi słupek i wsuwamy 2 pierwsze płyty. (Płyty należy przewozić i przenosić w pozycji pionowej.)
 7. Przywracamy słupek do pionu.
 8. Powtarzamy wsuwanie 2 płyt między następne słupki.
 9. Wsypujemy gruz do dołków ze słupkami i zalewamy rzadkim betonem.
 10. Wsuwamy pozostałe płyty.

Wymogi formalne

Poniższych wskazówek nie należy traktować jako porad formalnych lub prawnych – nie jesteśmy prawnikami, a przepisy się zmieniają. Przed realizacją projektu zawsze zapytaj wykonawcę o aktualne przepisy.

Ogrodzenia betonowe nie wymagają zezwolenia.

Jednakże, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą być zawarte wymagania dotyczące ogrodzeń, co powinniśmy sprawdzić w dzienniku urzędowym województwa, w urzędzie miasta lub gminy lub w Biuletynie Informacji Publicznej w internecie.

Wymagania dotyczące ogrodzenia mogą też znaleźć się w decyzji o warunkach zabudowy.

Jeżeli za ogrodzeniem znajdować się będzie przestrzeń publiczna lub ogrodzenie będzie wyższe niż 2,2 m, to przed wybudowaniem go należy je zgłosić, podając zakres i termin robót, szkic położenia i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli starosta lub organ administracji nie zgłoszą sprzeciwu w ciągu 30 dni, można przystąpić do budowy takiego ogrodzenia.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

  Projekt i wykonanie

  Projektowanie grafiki