Palenisko ogrodowe, grill, kominek ogrodowy, czy ognisko?

Kominek w ogrodzie
Zdjęcie dzięki uprzejmości ARNOLD Masonry and Concrete

W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu zalety i wady rozwiązań, przynoszących ciepło i miłą atmosferę w ogrodzie.

Omówimy kolejno:

  • palenisko ogrodowe,
  • grille,
  • kominki ogrodowe,
  • a także ogniska.

Zapraszamy do lektury!

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe
Zdjęcie dzięki uprzejmości Abigail Batchelder

Przez palenisko ogrodowe rozumiemy specjalną, ognioodporną tacę na nóżkach, otoczoną krawędziami, zapobiegającymi wypadaniu gorącego żaru.

Temu samemu celowi służą także specjalne nakrywki na tacę, które są dziurkowane, zapewniając dostęp tlenu, ale ograniczając negatywny wpływ wiatru.

Palenisko ogrodowe gwarantuje przyjemną atmosferę porównywalną z ogniskową.

Nie niszczymy przy tym trawy w ogrodzie.

Palenisko można także zabrać w podróż i użyć np. nad rzeką, nie niszcząc terenu.

Minusem tego rozwiązania są możliwości w zakresie przygotowywania potraw. Znakomita większość palenisk ogrodowych nie ma rusztów na jedzenie, przez co ograniczeni jesteśmy do kiełbasek, ziemniaków z popiołu i prażonków z kotła.

Grille ogrodowe

Grill ogrodowy
Zdjęcie dzięki uprzejmości ARNOLD Masonry and Landscape

Grille ogrodowe dzielimy na stacjonarne (połączone z aneksem i wykończone np. płytami z betonu architektonicznego) oraz mobilne, rozkładane w miarę potrzeb.

Grill stacjonarny ma bardzo dużą zaletę: nie trzeba go rozkładać. Ma też zazwyczaj specjalną pokrywę, chroniącą przed śniegiem, deszczem i owadami, gdy nie jest używany.

Z kolei grill mobilny jest znacznie tańszy i przenośny. W zasadzie oferuje to samo, co palenisko ogrodowe, jednak daje trochę mniej ciepła i mniej poczucia komfortu ogniska. Z drugiej strony, posiada ruszt, więc można na nim przyrządzić więcej potraw na więcej sposobów.

Kominek ogrodowy

Kominek ogrodowy
Zdjęcie dzięki uprzejmości Billa Wilsona

Kominek ogrodowy zazwyczaj posiada bardzo wysokie walory estetyczne. Jeśli postawić przy nim altanę, uzyska się niezwykle miły dla domowników i gości efekt. Przykład mogą Państwo zobaczyć na zdjęciu po prawej.

Kominki ogrodowe czasami wcale nie mają miejsca na ruszt. Nie jest również spotykane grzanie kiełbasek przy kominku ogrodowym, chociaż teoretycznie nie ma ku temu przeciwwskazań.

Kominek nie ogrzeje również tak dużej liczby osób, jak ognisko.

Budowa kominka jest najdroższą z przedstawianych możliwości zagospodarowania ogrodu.

Ognisko w ogrodzie

Ognisko w ogrodzie
Zdjęcie dzięki uprzejmości Webhamster

Miejsce na ognisko z jednej strony daje wyjątkowy klimat i ciepło dla wielu osób, z drugiej zaś zajmuje miejsce w ogrodzie i zazwyczaj nie wygląda szczególnie atrakcyjnie, gdy nie płonie ogień.

Do ogniska możemy dokupić specjalny, podwieszany ruszt na trójnogu, umożliwiający przyrządzanie pełnej gamy potraw na ogniu.

Ognisko trzeba kontrolować pod kątem rozprzestrzeniania się ognia. Może to być uciążliwe, gdy wiatr zacznie wiać mocniej, dodatkowo popychając dym na siedzących dookoła.

Co wybrać?

Ognisko ma charakter bardziej biesiadny, niż eleganckie kominki lub paleniska ogrodowe. Grille uchodzą zaś za bardziej praktyczne urządzenia do przygotowywania jedzenia, aniżeli obiektów, wokół których spędza się miłe wieczory.

Niezależnie od Państwa wyboru, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy i wykończenia centralnego miejsca ogrodu gustownym betonem dekoracyjnym.

Stylistycznie można utworzyć bardzo ciekawą kompozycję wraz z palisadami ogrodowymi oraz nowoczesną elewacją budynku.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki