Palisady ogrodowe ozdobą każdej zieleni

Ogrodzenie z betonu

Zdjęcie dzięki uprzejmości Armcon (licencja)

Pojęcie palisady każdemu z nas kojarzy się z pewnością z lekcją historii, wojną obronną oraz odparciem wroga, jeśli mielibyśmy pytać o pierwsze skojarzenia.

Jednak palisady ogrodowe, czyli temat poniższego artykułu, to coś zgoła zupełnie innego.

Tworzą one interesująco wyglądającą przestrzeń, dodając charakteru oraz orientacji naszej architekturze zewnętrznej.

Praktyczny dodatek do ogrodu

Palisady betonowe do ogrodu

Zdjęcie dzięki uprzejmości Ejdzeja

Krótko opisując, palisady ogrodowe są używane do wydzielania lub odgradzania konkretnej przestrzeni ogrodu, wytyczania ścieżek, chodników, oddzielając je od pasów zieleni, czy nawet całych sekcji ogrodu.

Mają one różnorodny wygląd, wysokość, grubość, strukturę oraz materiał, z którego są wykonane (np. beton, drewno). Ich zastosowanie można także znaleźć w elementach wykończenia domów, podbudówek, monumentalnych schodów oraz ozdobnych fasad.

Największą popularnością cieszą się palisady z betonu, ze względu na trwałość i długoletnią wytrzymałość.

Palisady ogrodowe mają możliwość subtelnej zmiany rzeźby terenu naszego ogrodu. Wykorzystując je jako obramowanie skarp ziemi, stworzą one tarasy o różnych poziomach wysokości, nadając głębię naszej powierzchni ogrodowej.

Bardzo dobrze sprawdzają się, przy budowaniu skarp, podtrzymując ich kształt oraz asekurując nachylenie. By skarpa o dość ostrym nachyleniu nie osypywała się, należy zabezpieczyć ją murkiem oporowym.

Elastyczność wyboru

Palisady ogrodowe

Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Istotny jest kształt, których mamy do wyboru naprawdę wiele. Niewielkie elementy palisady, pozornie nie różniące się od siebie, pozwolą stworzyć oczekiwany efekt. Przykładowo do tworzenia efektownych łuków oraz zakoli, należy użyć wyłącznie palisady okrągłej, posiadającej indywidualny kształt, który łatwo daje się formować w przestrzeni.

Dużą zaletą jest dobór kolorów, najczęściej w organicznych, naturalnych odcieniach granitu lub grafitu, doskonale komponujący się z naszą elewacją domu.

Można wybrać wzór palisady, imitujący konkretne tworzywo, na przykład nieregularne kamienie piaskowca, okalające ścieżkę prowadzącą do drzwi domu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz skontaktowaniem się z nami w celu doradzenia i wykonania nowoczesnych palisad ogrodowych z betonu.