Panele łazienkowe, czy płyty z betonu dekoracyjnego?

Panele łazienkowe z betonu
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Przy aranżacji łazienek często powstaje pytanie, czy panele łazienkowe są odpowiednim wykończeniem dla tego pomieszczenia – zarówno w zakresie paneli podłogowych, co i naściennych.

Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie warunki i potrzeby ma to pomieszczenie:

  • jest w nim zawsze wilgotno,
  • bardzo często jest także mokro i zachlapane są ściany i podłogi,
  • temperatura bywa wysoka,
  • bardzo często zachodzi potrzeba nawiercania otworów.

Biorąc pod uwagę powyższe specyfiki omówimy zasadność stosowania paneli łazienkowych w porównaniu do płyt z betonu dekoracyjnego, które są nowoczesnym i eleganckim rozwiązaniem dla tego typu pomieszczeń.

Panele łazienkowe – wady i zalety

Podobnie jak ściany w kuchni, tak ściany i podłogi w łazienkach powinny być wykonane z materiału praktycznego i bezproblemowego.

Zarówno panele łazienkowe, jak i płyty z betonu dekoracyjnego są impregnowane przeciwko wilgoci. W przypadku betonu na etapie jego produkcji można zastosować dodatki, które zmieniają jego właściwości fizyczne. Możliwości takiej nie ma w przypadku paneli łazienkowych, które najczęściej wykonane są z laminowanego drewna.

Jakkolwiek więc impregnację możemy zastosować do obydwu materiałów, tak odporność na zachlapanie jest znacznie większa po stronie płyt betonowych. Jest wiele możliwości ich łączenia, dzięki czemu nie powstają szpary między kolejnymi elementami. Panele podłogowe zaś z definicji posiadają miejsca łączenia, w które woda może się dostać, penetrując drewo od środka. To główna przeszkoda, dyskwalifikująca panele łazienkowe w porównaniu z płytami z betonu.

Z uwagi na wysoką temperaturę podczas kąpieli i brania pryszniców, w łazienkach nie powinno stosować się paneli łączonych na klej.

Nawiercenia paneli w łazienkach

Łazienka z płyt betonowych
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

W łazienkach bardzo często trzeba wywiercać nowe otwory na wieszaki na ręczniki, uchwyty, pojemniki na szczoteczki czy lokówki i suszarki, na lustra lub kolejne półki z akcesoriami higienicznymi. Pionowe panele łazienkowe są zazwyczaj dosyć cienkie, przez co wiercimy głównie w ścianie i na szczęście ciężar powieszonego elementu nie spoczywa w tak dużym stopniu na delikatnym drewnie. W pewnym zakresie oparcie występuje, co może z czasem dać o sobie znać w postaci lekkich wybrzuszeń.

Beton dekoracyjny pozwala na wiercenie bez obaw o stabilność lub ciężar – to jest zapewnione przez sam wytrzymały materiał.

Z uwagi na powyższe wady paneli łazienkowych, zalecamy stosowanie naszych płyt betonowych, których montaż także oferujemy.

Zachęcamy do obejrzenia naszej Galerii aranżacji łazienek.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki