Płot betonowy to najlepszy rodzaj ogrodzenia domu

Płot betonowy wygrywa konkurencję z innymi rozwiązaniami, służącymi do ogradzania posesji:

 • płotem drewnianym,
 • siatką lub prętami z metalu,
 • naturalnym ogrodzeniem z drzew lub tzw. żywopłotu,
 • płotem z cegieł,
 • barierą wykonaną z kamienia.

Dlaczego, wyjaśnimy w dalszej części artykułu – zachęcamy do lektury.

 

Podstawowe zalety, jakie oferuje płot betonowy

W analizie dostępnych rozwiązań służących do wykonywania ogrodzeń posesji posłużymy się zaletami płotu z betonu.

Podstawową rolą ogrodzenia jest zatrzymanie nachalnego wzroku przechodniów i sąsiadów, a także zabezpieczenie terenu przed dostępem z zewnątrz oraz – jeśli mamy jakiegoś czworonoga – przed ucieczką zwierzęcia domowego.

Tych podstawowych zasad nie spełnia naturalne ogrodzeni z drzew lub żywopłot, który z założenia jest niski. Drzewa zaś, nawet ciasno posadzone, można pokonać w dosyć łatwy sposób. Rozwiązanie to jest więc estetycznie warte rozważenia, ale niepraktyczne.

Płot z betonu może je natomiast wspomóc, będąc od wewnątrz tłem dla rzędu niewielkich drzew, od zewnątrz zaś faktycznie pełniąc rolę pełnego odgrodzenia, jednak z wciąż eleganckim wyglądem.

Z wymienionych rozwiązań także siatka lub pręty metalowe nie stanowią skutecznej bariery – pokonają je małe zwierzęta, a z pomocą prostych narzędzi – także ludzie. Wadą metalowych płotów jest to, że widać przez nie wszystko – nie jest skrywana np. piękna aranżacja ogrodu. W perspektywie zabezpieczenia posesji przed włamaniem wdrożenie ich to więc kiepski pomysł.

Płot drewniany kontra betonowy

Płot betonowy jest niewątpliwie trwały – jego wytrzymałość na czynniki atmosferyczne jest wysoka z założenia. Również ciężko jest go zarysować lub zniszczyć, zaś ewentualne czyszczenie jest proste.

Płot z betonu wprawdzie dobrze jest zaimpregnować, jednak ponowne zabiegi nie są tak częste, jak w przypadku płotów z drewna. Te ostatnie mają również tendencję do wyłamywania się lub odfruwania na wietrze, który w ostatnich latach w Polsce wyjątkowo potęguje (proszę zwrócić uwagę np. na trąby powietrzne, których jeszcze w XX wieku tutaj nie było, a teraz stają się powszechne).

Nie ulega także wątpliwości, że doprowadzenie zniszczonego drewna do dobrego stanu jest bardzo trudne. Jeden cios ostrym narzędziem może bezpowrotnie zniszczyć taką palisadę ogrodową. Z kolei użycie sprayu przez wandali oznacza jego wgryzienie się głęboko w strukturę drewna, co również uniemożliwia skuteczną odnowę.

Z czego najlepiej zbudować płot?

Z wymienionych możliwości pozostały jeszcze płoty z cegieł oraz kamienia.

Pierwsze z tych rozwiązań ma dyskusyjne walory estetyczne, zależne od gustu danego oglądającego. Łatwo może ulec także potłuczeniom i zarysowaniom.

Obydwa rodzaje płotów posiadają jednak fugi, czyli wgłębienia, które ciężko jest czyścić. Główną wadą kamienia jest zaś jego cena i niepewność co do końcowego efektu, który faktycznie zależy od tego, jak dany kamień się ułoży podczas spajania.

Z tych względów propagujemy używanie płotów z betonu na Państwa posesjach, którą to pracę możemy dla Państwa wykonać. Płot z betonu może być polerowany lub wykonany z dekoracyjnych płyt betonowych.

Zachęcamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

  Projekt i wykonanie

  Projektowanie grafiki