Płyty ażurowe – cena i zastosowania dekoracyjne oraz praktyczne

Płyty ażurowe - cena i zastosowania
Zdjęcie dzięki uprzejmości Smabsa Sputzera

Płyty ażurowe oferują świetną stabilizację i utwardzenie powierzchni za sprawą dużej betonowej palety, składającej się z wielokomorowych kratek.

Płyty ażurowe – cena ich jest zależna od jakości użytych surowców oraz szablonu odlewu (zagęszczenia dziur w proporcji do wymogów terenu).

Wolne przestrzenie mogą być wypełniane różnymi materiałami, w zależności od tego, na jakim podłożu je stosujemy, a także biorąc pod uwagę kwestię estetyczną i dekoracyjną płyt.

Podnoszą one wrażenie lekkości i delikatności, oferując przy tym solidność i wytrzymałość.

Zastosowanie płyt ażurowych

Płyty z “dziurami”, czyli właśnie ażurowe, są używane głównie przy budowie parkingów.

Można dzięki nim także zabezpieczyć skarpy, rowy, zbocza mostów, czy nasypy.

Płyty ażurowe zazwyczaj wykonywane są z betonu, co gwarantuje wysoką wytrzymałość i odporność na działanie sił natury.

Ich wygląd jest na tyle estetyczny i elegancki, że w wielu przestrzeniach architektonicznych kostka brukowa jest zastępowana przez płyty ażurowe. Cena takiego rozwiązania jest również znacznie niższa.

Są one również mniej podatne na zapadanie się na skutek mocnych nacisków lub rozmiękczenia terenu, ponieważ pojedyncza płyta zajmuje znacznie większy obszar, niż jedna kostka brukowa.

Wypełnienie dziur może być dowolne. Jeśli pozostawimy w nich trawę, uzyskamy efekt trawnika, który nie błoci się (woda pozostaje w szparach i wsiąka w teren). Możemy też zastosować inne elementy ozdobne, tworząc mozaikę. Otwory mogą przyjmować różne kształty – okręgi, romby, kwadraty itp…

Płyty ażurowe najczęściej dostępne są w kolorze szarym, lecz można także kupić je w kolorze czerwonym, bądź grafitowym.

W budowie tymczasowych dróg na budowach stosuje się dodatkowe zbrojenia, wzmacniające konstrukcję. Przemieszczają się po nich maszyny oraz urządzenia mechaniczne.

Płyty ażurowe – cena

Jeśli zdecydowałeś się na płyty ażurowe, cena tego wyrobu będzie dla Ciebie miłym zaskoczeniem.

Koszt jednej sztuki, w zależności od składu surowcowego, jakości wykonania i koloru, waha się w zakresie od 7zł do 11zł brutto. Standardowo, jedna płyta ma sześć ogniw, wysokość od 5cm do 10cm, szerokośc 60cm i długość 40cm. Waga elementu zawiera się w zakresie od 25kg do 40kg.

Na jeden metr kwadratowy przypadają więc zazwyczaj 4 płyty ażurowe. Cena końcowa zakupu zależna jest od ich ilości, mierzonej w paletach. Zazwyczaj na jedną paletę przypada 40 sztuk płyt.

Wykonanie powierzchni z płyty ażurowej

Początek przygotowania podłoża pod płytę wygląda podobnie, jak w przypadku kostki brukowej. Grunt powinien być jednorodny, posiadać zabezpieczenie przed wilgocią, a także przemarzaniem. Warstwa pod płyty ażurowe musi być przepuszczalna.

Montaż płyt jest prosty – układamy bloczki, łącząc je w jednolitą całość. Nie musimy stosować specjalnych łączeń.

Przy tego rodzaju wykończeniach zalecane jest wykonanie krawężników, a przed oddaniem powierzchni do użytku codziennego, wypełnienie i utwardzenie przestrzeni pomiędzy otworami.

Dekoracja ogrodu z płytami ażurowymi i betonem
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Oczywiście trochę inaczej sprawa może wyglądać w przypadku dekoracyjnego wykorzystania płyt ażurowych z betonu – ich estetyka jest wtedy znacznie większa (co ma odzwierciedlenie w cenie), łączenia dokładniejsze, a efekt oryginalniejszy i rzucający się w oczy.

Nasza firma realizuje właśnie takie projekty – możemy zaoferować użycie płyty ażurowej w Twoim ogrodzie jako unikalnej ozdoby i połączyć ją z innymi elementami, takimi jak donice, wodospady, czy podesty. Zobacz naszą galerię i skontaktuj się z nami, by ustalić szczegóły.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki