Płyty drogowe używane z betonu na podjazdy i ich renowacja

Płyty drogowe używane
Zdjęcie dzięki uprzejmości Aarona Volkeninga (licencja)

Płyty drogowe używane są najtrwalsze, jeśli są wykonane z wytrzymałego betonu.

Niewielu Klientów wie jednak o innych zaletach płyt z betonu:

Płyty drogowe używane stosuje się jednak nie tylko na podjazdy. O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Płyty drogowe używane – cena

Zanim przejdziemy do wspomnianego tematu zastosowania, przybliżmy ceny tych wyrobów betonowych. Podane kwoty nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego – mają jedynie charakter informacyjny.

Nowa płyta drogowa kosztuje około 100 zł brutto za 1 metr kwadratowy. Używana płyta może być tańsza o 40% – 60%, czyli kosztować od 40 zł brutto do 60 zł brutto, zależnie od jej stanu. Zdarzają się także płyty tańsze, jednak ich stopień zużycia i ubytki mogą być tak duże, że płyta nie będzie nadawać się do renowacji.

Zastosowania płyt drogowych

Jeśli faktycznie kupuje się płyty o niskiej cenie i wysokim zużyciu, zapewne nie będą one eksponowane, lecz stosowane np. jako warstwa wyrównawcza.

Typowymi zastosowaniami płyt drogowych są:

  • budowy podjazdów do posesji lub placów budowy,
  • tanie wykonywanie parkingów, które nie kumulują błota,
  • realizowanie tarasu lub płaskiej przestrzeni w ogrodzie,
  • tworzenie odpornego na żar obszaru wokół kominka ogrodowego.

Czasami w celu zniwelowania nierówności na płyty drogowe używane wylewa się świeży beton z odpowiednimi domieszkami, uzupełniając w ten sposób ubytki.

Standardowa płyta drogowa potrafi przenieść obciążenie sięgające 40 tonom, jest odporna na zniszczenia, ścierania, zamarzanie, wypłukiwanie.

Gdzie dostać używane płyty drogowe?

Płyty drogowe używane pochodzą najczęściej z rozbiórki tymczasowych dróg, starych pasów startowych lotniska, placów budowy, czy właśnie zastosowań przydomowych (podjazdów pod garaże).

Nawet po znacznym zużyciu te duże elementy betonowe mogą być wykorzystywane kolejny raz. Często płyty ażurowe (mówiąc potocznie: z dziurami) możemy zobaczyć w charakterze falochronów przy wejściach do portów. Zużytą płytę można więc także sprzedać, odzyskując część pieniędzy z zakupu.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki