Schody granitowe, betonowe, drewniane i marmurowe – porównanie

Schody granitowe kontra betonowe
Schody granitowe nie wyglądają tak oryginalnie, jak betonowe (na zdjęciu)

Projektując schody wewnętrzne lub zewnętrzne zazwyczaj rozważamy następujące ich pokrycia:

Wszystkie te rozwiązania mają swoje wady i zalety, które w dzisiejszym artykule przedstawimy.

Napiszemy też, na co zwrócić uwagę, planując schody granitowe, z betonu lub z marmuru.

Zachęcamy do lektury!

Schody granitowe, marmurowe, drewniane, czy betonowe?

Oczywiście wybór schodów w znacznej mierze jest podytkowany własnym poczuciem stylu. Jeśli jednak nie sa Państwo zdecydowani, to pod uwagę warto wziąć inne praktyczne aspekty schodów z grantiu, marmuru, drewna i betonu.

Do nowoczesnych budynków stosuje się zazwyczaj jak najbardziej oryginalne materiały. Pod tym względem subiektywnie oceniamy, że granit nie jest traktowany jako materiał robiący szczególne wrażenie. Drewno jest typowe dla wnętrz starych, zaś marmur jest już standardowo stosowany w ekskluzywnych wnętrzach ze schodami. Pod tym względem nowatorskie okazują się płytki betonowe na schody, które w ostatnich latach bardzo zyskują na popularności, ale jednocześnie są wciąż rzadko spotykane, a więc są także oryginalne.

Wygoda użytkowania i eksploatacji

Schody służą oczywiście do szybkiego przemieszczania się, więc kluczową ich cechą jest bezpieczeństwo. Granit oraz marmur są zazwyczaj wypolerowane i bardzo śliskie, o czym niewątpliwie się Państwo przekonali w swoim życiu – zwłaszcza, gdy chodzi się po nich w butach garniturowych (mają zazwyczaj śliskie podeszwy) lub w butach mokrych, ośnieżonych, bądź zabrudzonych błotem.

Te wady dotyczą nie tylko schodów zewnętrznych – w domach lub mieszkaniach często chodzi się w skarpetach. Zwłaszcza dzieci pomijają zakładanie obuwia. Śliskość skarpet na schodach granitowych lub marmurowych można sobie bardzo łatwo wyobrazić – podobnie, jak konsekwencje upadku na tak twardy materiał.

Problem śliskości nie występuje przy użyciu betonu, bowiem można go wypolerować w odpowiednim stopniu, by błyszczał się, ale jednocześnie nie działał jak tafla lodu.

Drewno w tym porównaniu wypada dosyć dobrze, bowiem jest bardziej miękkie (choć wciąż twarde), niż pozostałe omawiane materiały.

Drewno natomiast trzeba pielęgnować znacznie częściej i intensywniej, aniżeli schody z granitu, betonu, czy marmuru. Również stanowczo odradzane jest chodzenie po nich w szpilkach ze względu na ryzyko powstawania wgłębień, a nie jest także rzadkie skrzypienie drewnianych schodów. Te praktyczne aspekty dyskwalifikują drewno w zestawieniu z innymi materiałami.

Rozważając, czym pokryć schody, warto także zwrócić uwagę na ich temperaturę. Marmur i granit są z natury zimne, więc chodzenie po nich boso lub w skarpetach nie będzie należeć do przyjemności. Niezbyt miłe jest także nawet krótkie siedzenie na nich – np. w celu zawiązania butów. Ogólnie będą one także bardziej chłodzić obszar schodów, niż magazynować ciepło. Beton zaś jest materiałem cieplejszym, łatwiej także nagrzewającym się.

Czy wykonać więc schody granitowe, betonowe, marmurowe, a może drewniane? Nie biorąc pod uwagę kwestii gustu, my doradzamy te z betonu ze względu na ich praktyczność. Jeśli są Państwo zainteresowani, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki