Ściany w kuchni – jakie wykończenie zastosować?

Ściany w kuchni
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Ściany w kuchni powinny być wykończone specjalnym materiałem, który jest dostosowany do specyfiki tego pomieszczenia.

W szczególności należy zwrócić uwagę na możliwość łatwego zabrudzenia ścian pryskającym np. z blenderów jedzeniem, czy kipiącymi cieczami.

Warto dobrać taki materiał, który będzie komponował się z resztą wystroju i będzie praktyczny – można w nim będzie wywiercić otwór na wieszak lub lustro w celu optycznego powiększenia zazwyczaj niewielkich pomieszczeń kuchennych.

Jednocześnie ściany w kuchni powinny być wytrzymałe na gorące opary.

Z pozoru prosty do rozwiązania problem przy chwili zastanowienia stał się bardziej złożony. Przedstawione wymagania spełnia tylko jeden materiał – beton dekoracyjny w płytach.

Na co narażone są ściany w kuchni?

Wymieniliśmy kilka istotnych czynników, na które wystawione są ściany kuchenne. Teraz przełóżmy tą wiedzę na praktykę i odrzućmy pewne materiały, które nie są funkcjonalne w tym pomieszczeniu.

Z powodu gorących oparów z rozważań można wykluczyć wszelkiego rodzaju tapety, okleiny i płytki montowane na klejach. Wysoka temperatura i duża wilgotność z czasem spowodują, że klej przestanie trzymać.

Nie wywiercimy zaś otworów na wieszaki np. w płytkach ceramicznych lub gresowych. Jako kruche, pękną przy pierwszych obrotach wiertarki. O tym często zapomina się, przyjmując rzeczone materiały za dobry punkt wyjścia okładziny ścian kuchennych.

Wszelkie chropowate powierzchnie odpadają zaś ze względu na problemy z czyszczeniem zabrudzeń.

Płyty z betonu dekoracyjnego na ściany w kuchni

Polerowany beton
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Na ściany w kuchni polecamy płyty z betonu dekoracyjnego, lekko polerowane w celu ułatwienia czyszczenia.

Chociaż możemy wykonać płyty w dowolnym kolorze z palety barw RAL, to sugerujemy odcienie betonu zbliżone do białego.

W betonie można bez problemu wiercić, nie wpływa na niego podwyższona temperatura lub wilgotność.

Zwracaliśmy także uwagę na możliwość zachowania spójnej aranżacji wnętrza. W tym aspekcie beton architektoniczny ma największą przewagę nad innymi materiałami wykończeniowymi na ściany w kuchni.

Można np. wykonać zlew lub płytę kuchenną z tego samego tworzywa – betonu dekoracyjnego. Nie trzeba się bać o zniszczenia powodowane np. uderzeniami tłuczków, bowiem beton jest znany jako jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów.

Przykłady znajdą Państwo w naszej Galerii kuchennych aranżacji, do której serdecznie zapraszamy.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki