Suchy beton – opis, zastosowanie i oferta

Suchy beton pod kostkę

Zdjęcie dzięki uprzejmości Nicolasa Nova

Sama nazwa suchego betonu może wydać się oksymoronem, gdyż beton każdemu z nas kojarzy się z bardzo mokrą mieszaniną, wyrabianą w betoniarce.

Suchy beton ma jednak zgoła inne zastosowanie, niż tradycyjny. Jest też trochę inaczej wytwarzany.

Stosujemy go między innymi w różnorakich podbudówkach, przy utrwaleniu gruntów lub jako podkład pod kostkę brukową.

Jak powstaje suchy beton?

Suchy beton powstaje poprzez zmieszanie ze sobą cementu z innym drobnym kruszywem, a następnie z niewielką ilością wody.

Najczęściej używany jest też piasek, ale nie jest on konieczny.

Kruszywo otrzymujemy poprzez rozkruszenie różnych skał (na przykład bazaltu, dolomitu lub granitu). Ważne jest, aby mieszanka ta była początkowo sucha.

Zarówno w przypadku wytwarzania zwykłego betonu, jak i tego suchego, główną rolę spełniają proporcje mieszanych składników.

Dzięki nim można otrzymać kilka klas suchego betonu, dopasowując jego rodzaj do nawierzchni, na której ma on być położony. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli źle zostanie przewidziane przeznaczenie wyrobu i będzie on nieprawidłowo dostosowany do wymagań nawierzchniowych, jest duże prawdopodobieństwo zniszczeń oraz asymetrii powierzchni.

Narzędzia wykorzystywane przy produkcji

Kiedy suchy beton jest wyrobiony, należy umieścić go na podłożu i zastosować specjalne urządzenie – wibrator powierzchniowy.

Ma on za zadanie zagęścić masę betonową, aby była jednorodna oraz spójna. Uzyskuje się to poprzez wypuszczenie pęcherzyków powietrza spomiędzy kruszywa.

Wyróżnia się trzy typy wibratorów:

  • powierzchniowe,
  • wgłębne,
  • przyczepne.

Można łatwo ocenić, czy wybrany wibrator spełnił należycie swoje zadanie: jeśli po użyciu nie nastąpiło utwardzenie betonu, należy zastosować urządzenie o wyższych drganiach.

Natomiast, jeżeli zauważymy ślady wody na powierzchni, należy zmniejszyć intensywność pracy urządzenia.

Efektem poprawnego zagęszczenia suchego betonu jest zaprzestanie wydzielania się pęcherzyków powietrza na powierzchnię.

Dzięki powyższym zabiegom, suchy beton samodzielnie pobiera z podłoża wilgoć, tym samym twardniejąc. Aby przyspieszyć ten proces, często polewamy ubitą już mieszankę dodatkowymi warstwami wody.

Nasza firma w miarę wymagań projektu korzysta z dobrodziejstw suchego betonu – skontaktuj się, by omówić szczegóły.