Wylewka betonowa – podstawa ładnej podłogi

Wylewka betonowa
Zdjęcie dzięki uprzejmości Stoonn (FreeDigitalPhotos.net)

Przy budowie zarówno mieszkania w dużym bloku, jak i jedno- lub wielorodzinnym domu, należy zwracać dużą uwagę na jakość i solidność podkładu pod posadzkę.

Prawidłowo wykonana wylewka betonowa gwarantuje, że podłoga będzie trwała i przetrwa w niesprzyjających sytuacjach.

Niedokładnie i nieprofesjonalnie wykonana wylewka jest narażona na pęknięcie lub nierówności w wyniku oddziaływań zewnętrznych.

W przyszłości, kiedy na wylewkę położona zostanie podłoga właściwa, należy mieć pewność, że podczas nacisku miejscowego o dużym ciężarze, nasza nie ulegnie ona zniszczeniu, ani częściowemu przemieszczeniu się.

Jedną z głównych wytycznych jest także poziomowanie, czyli sprawdzenie czy powierzchnia jest idealnie równa, nie posiada żadnych spadków, nachyleń lub wgłębień.

Jak wybrać wylewkę dla siebie?

Jeżeli podłoga znajduje się bezpośrednio na powierzchni naszej działki i nie posiadamy domowej piwnicy, czyli żadnej wolnej przestrzeni oddzielającej od gruntu, pomiędzy ściany fundamentu należy użyć piasku. Konkretnie, specjalnego piasku, zagęszczanego mechanicznie.

Na tak przygotowanym podłożu obowiązkowo kładziemy warstwę izolującą od wilgoci, a na to wylewkę.

Wylewka betonowa może mieć różną grubość – waha się ona w granicach od 4 do 7 centymetrów, w zależności od miejsca, gdzie ją kładziemy.

Inaczej będzie wyglądać wylewka betonowa wykonywana na stropie.

Trzeba bardzo dokładnie wyczyścić powierzchnię i nałożyć warstwę izolacyjną w postaci wełny mineralnej albo styropianu. Styropian pełni bardzo ważne role – wycisza dźwięki, a także ociepla. Na niego dobrze jest ułożyć folię budowlaną i na tak przygotowaną warstwę można kłaść wylewkę.

Taki rodzaj wylewki jest samopoziomujący się.

Wylewka betonowa poza powierzchnią mieszkalną

Garaże oraz piwnice powinny mieć wylewki zbrojone, gdyż potrzebują one specjalnego umocnienia ze względu na użytkowanie – wprowadzanie samochodów lub bardzo ciężkich przedmiotów.

Trzeba wziąć pod uwagę także fakt, że rzadko garaż posiada w swoim wnętrzu aktywne grzejniki, więc temperatury są wyjątkowo niskie, szczególnie zimą.

Częstym zjawiskiem jest używanie papy uszczelniającej, przeciwdziałającej wilgoci pochodzącej z gruntu.

Impregnacja to dodatkowa czynność, którą warto wykonać. Jest to inwestycja w zachowanie większej czystości oraz nieprzepuszczalności podłogi.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki