Zacieraczki do betonu znakomicie sprawdzają się przy przedsięwzięciach wymagających użycia masy betonowej.
Są podręcznymi narzędziami lub profesjonalnymi maszynami budowlanymi, które wyrównują niedoskonałości.
Chociaż ich głównym zadaniem jest wygładzanie świeżych powierzchni z betonu, to mają duże znaczenie w konserwacji i ewentualnej naprawie betonu.
Oprócz wygładzania, zacieraczki do betonu mają służyć wcieraniu substancji utwardzających powierzchnię. Dzięki nim, wszelkie dołki, górki oraz efekty nieostrożnego stąpania po jeszcze miękkim betonie można łatwo ograniczyć.
Istnieje wiele rodzajów zacieraczek.
Ich różnice widoczne są w wielkości, cenie oraz w sposobie użytkowania. Przy pracach budowlanych bardzo ważne jest, aby urządzenia były bardzo wytrzymałe, nie psuły się, były mobilne i niezbyt skomplikowane w obsłudze.
Innego rodzaju zacieraczki użyjemy do domowych prac, innego przy profesjonalnym wygładzaniu betonu dekoracyjnego, a jeszcze innych – przy wyrównywaniu dużych powierzchni.
Aby nie narażać się na większe zniszczenia i koszty, trzeba natychmiastowo usuwać wszystkie niesprzyjające ślady na betonie.
Pękanie powierzchni z betonu zdarza się rzadko. Może mieć ono dużo przyczyn, na przykład:
Jeśli powierzchnia nie będzie gładka, rozkład sił nacisku może nie być jednakowy, co obniży skuteczność betonu. Jeśli już nastąpi pęknięcie, zdecydowanie prościej jest uzupełnić ubytek na prostej powierzchni, niż na niewygładzonej, gdzie beton będzie szukał ujścia na boki do czasu zaschnięcia.
Z tych względów stosowanie zacieraczki do betonu podnosi nie tylko jego jakość z początku, ale też ogranicza ewentualne trudy w konserwacji, utrzymaniu i regeneracji w przyszłości.
Aby dodatkowo podnieść jakość betonu, można zastosować włókna stalowe lub polipropylenowe podczas tworzenia mieszanki betonowej.
Jeśli wykonawca nie przeprowadzi wcześniej badań nad gruntem, błędnie wykona projekt, albo użyje nieadekwatnej do sytuacji jakości betonu, może mieć to ogromny wpływ na zniszczenia w przyszłości.
Czasami wykonawca boryka się także ze zjawiskiem łuszczenia się posadzki, pojawianiem się pęcherzy lub kraterów posadzkowych.
Łuszczenie powstaje, kiedy beton lejemy na powierzchnię w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura i wiatr.
Widoczna jest utrata wilgoci. Kruszywo źle wiąże się z resztą składników – powstaje tak zwana sucha zaprawa.
Kiedy podczas zacierania betonu zauważymy pojawiające się pęcherze powietrza, jest to problem dość trudny do usunięcia. Dzieje się tak dlatego, że powietrze lub woda nie może wydostać się z nieprzepuszczalnej powierzchni. Przyczyną jest niewystarczające wibrowanie, które nie uwolniło odpowiedniej ilości pęcherzyków powietrza z mieszanki betonowej lub zbyt wczesne zacieranie.
Receptą może być położenie kolejnej, znacznie cieńszej warstwy betonu na już zaschniętą. Najlepiej jednak zapytać o poradę eksperta.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794