Bloczki betonowe, zależnie od typu, są stosowane do wznoszenia fundamentów, ścian, ścianek i ogrodzeń.
Bloczki z betonu klasy B20, rzadziej słabszej B15 lub mocniejszej B25, używane są w miejscach wymagających dużej wytrzymałości na ściskanie, jak fundamenty.
Tam, gdzie zależy nam na szybkim postawieniu mocnej grubej ściany, możemy użyć dużych “klockowych” bloków betonowych nie wymagających spoinowania (na zdjęciu obok).
Bloczki ogrodzeniowe służą do budowania słupków i murków.
Z kolei bloczki z betonu komórkowego cechują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, co jest wykorzystywane przy wznoszeniu ścian.
Bloczki betonowe fundamentowe mają dużą wytrzymałość na ściskanie, dzięki czemu są często stosowane do szybkiego wznoszenia:
Bloczki fundamentowe ważą od 17 do 26 kg i mają wymiary:
Wytwarzane są w maszynach zwanymi wibroprasami. Niektóre modele posiadają otwory ułatwiające ich przenoszenie oraz wpusty fugowe, które umożliwiają układanie bloczków obok siebie na styk.
Ściany fundamentowe buduje się na tzw. ławie fundamentowej pokrytej izolacją przeciwwilgociową (papą). Do murowania używa się zaprawy cementowej, układanej w 2 rzędach na bloczku. Fugi pionowe między bloczkami wypełnia się nią od góry.
Cena bloczka fundamentowego wynosi od 1,80 zł do 4 zł *).
Duże bloki betonowe, o kształcie klocków z dwoma rzędami wypustów u góry, umożliwiają układanie ich jeden na drugim bez użycia zaprawy. Duża masa i wymiary zapewniają stabilność konstrukcji. Po wykorzystaniu można je zdemontować i ustawić gdzie indziej.
Wymiary bloków betonowych:
Betonowe bloczki tzw. systemowe umożliwiają bardzo szybkie układanie ścian składów, hal, ogrodzeń itp.
Cena betonowego bloku jest rzędu 250 zł*.
Bloczki ogrodzeniowe z betonu imitują łupany piaskowiec w różnych odcieniach. Puste w środku bloczki można ustawiać jeden na drugim bez zaprawy, tworząc słupki i murki.
Bloczki z betonu komórkowego cechują się wysoką termoizolacyjnością i lekkością. Stosowane są przede wszystkim do wznoszenia ścian jednowarstwowych oraz ścian dwuwarstwowych z dociepleniem, a także ścianek działowych.
Oprócz bloczków o wielkości pustaka produkuje się cieńsze i mniejsze bloczki o różnorodnych zastosowaniach budowlanych, jak również większe, stosunkowo cienkie elementy przeznaczone do szybkiego wznoszenia ścianek działowych.
Więcej o prefabrykatach z betonu komórkowego piszemy w artykule “Beton komórkowy – wymiary dostępne w systemie Ytong“.
Bloczki betonowe komórkowe powinny być osłonięte od deszczu z powodu ich dużej higroskopijności. Estetyczną i odporną elewację mogą stanowić produkowane przez nas płyty z betonu architektonicznego.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
*) Podane ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794