Jeśli chcą Państwo mieć u siebie salon z kominkiem, należy rozważyć przede wszystkim kwestię ogrzewania, która podyktuje, jaki rodzaj kominka można zamontować.
Generalnie bowiem, kominek może spełniać funkcję ogrzewacza do całego domu, wspomagania ogrzewania lub wyłącznie wystawową.
W tym ostatnim przypadku salon z kominkiem nie musi wymagać komina – można zastosować nowoczesne kominki na ekologiczne biopaliwa.
Możliwości, wady i zalety tych rozwiązań omówimy w niniejszym artykule.
Jeśli chcemy ogrzewać cały dom kominkiem, odpowiednim rozwiązaniem będzie budowa kominka zamkniętego (odgrodzonego od pomieszczenia szybą żaroodporną), co zagwarantuje kumulację ciepła wewnątrz wkładu kominkowego. Ciepło to ogrzewa wodę, przepływającą w bezpośredniej bliskości wkładu, przez tzw. płaszcz wodny. Następnie ciepła woda trafia do centralnego ogrzewania i rurami rozprowadzana jest po całym domu.
Trochę mniej wydajnym rozwiązaniem jest użycie systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (w skrócie DGP) zamiast płaszcza wodnego. Polega on na rozprowadzeniu powietrza po pomieszczeniach kanałami wentylacyjnymi. W pokojach znajdujących się o piętro wyżej lub bezpośrednio przylegających do salonu z kominkiem można polegać na ogrzewaniu dzięki efektowi unoszenia się ciepłego powietrza do góry.
Pomieszczenia znajdujące się pod salonem lub nie sąsiadujące z nim będą natomiast wymagały doprowadzenia ciepłego powietrza z użyciem wspomagania wentylatorów.
To są Państwa możliwości w zakresie ogrzewania domu kominkiem, znajdującym się w salonie. Minusem tego rozwiązania jest utrata dużej części przyjemnej atmosfery, którą tworzy kominek:
Salon jest miejscem reprezentacyjnym domu – w nim przyjmujemy gości, więc powyższe argumenty mogą być wystarczające, by ograniczyć funkcję kominka do dekoracyjnej.
W takim przypadku nie odgradzamy kominka szybą, lecz otwieramy go na pomieszczenie. Kominek taki nazywa się więc otwartym.
Natychmiast na myśl przychodzą pewne wytyczne, związane z bezpieczeństwem i estetyką: skoro ogień nie będzie zamknięty, wszelkie materiały dookoła kominka muszą nie ulegać spalaniu.
Z tego względu zalecamy użycie płyt betonowych do wykończenia podstawy i otoczenia kominka, które zagwarantują bezpieczeństwo i dobry wygląd. W tym zakresie polecamy zapoznanie się z ofertą naszej firmy. Oczywiście dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego są świetnym rozwiązaniem również w salonowych kominkach zamkniętych.
Co jednak, jeśli mamy już zbudowany dom i nie mamy praktycznej możliwości dostawienia komina do salonu?
Pozostają kominki na ekologiczne biopaliwa, które prawie nie wydzielają żadnych czadzących substancji, dzięki czemu ich spaliny nie muszą być specjalnie odprowadzane.
Biopaliwo jest najczęściej stanu płynnego, więc kupuje się je na litry. Jeden litr kosztuje średnio od 10 do 20zł, zależnie od jakości. Jakość wpływa natomiast na to, czy kominek będzie bezwonny (do czego dążymy). Spalanie takiej ilości paliwa trwa zazwyczaj 2-3 godziny.
Z tych danych jasno wynika, że raczej nie powinno się liczyć na funkcję grzewczą kominka ekologicznego – jest to bardzo drogie i mało efektywne.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794