Beton w workach faktycznie jest zaprawą cementową, stanowiącą dobrą alternatywę dla betonu towarowego (z betoniarni) lub wyrabianego w betoniarce na placu budowy.
Beton pakowany do worków (zależnie od producenta i konkretnego wyrobu) zazwyczaj stosuje się do:
W dalszej części artykułu przedstawimy bliżej, czym charakteryzuje się beton w workach.
Najczęściej spotyka się beton o klasie wytrzymałości B20 (według nowej normy C16/20), pakowany w worki po 25 kg.
Cena takiego worka, w zależności od producenta i konkretnego produktu, wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Transport prawie zawsze zapewnia i opłaca kupujący. W przypadku zamawiania dużych ilości, pakowanych jest zazwyczaj po około 40 sztuk worków na każdą paletę.
Zakupu można dokonać w typowym sklepie z artykułami budowlanymi, jak Castorama lub Leroy Merlin, ale też w betoniarniach i Internecie.
U większości producentów jeden worek miesza się z 3 do 6 litrami wody, otrzymując w ten sposób około 13 litrów mieszanki.
Worek taki starcza średnio na pokrycie 1 m2 warstwą o grubości 1 cm, co oznacza się jako wydajność 25 kg / m2 / cm.
W kwestii kotwienia, jeden worek zazwyczaj zapewnia kotwienie prętu o średnicy 5 cm w otworze o wymiarach 20 cm na 20 cm na 40 cm.
Należy pamiętać, że praktycznie wszystkie produkty tego typu wymagają pracy w temperaturze od 5oC do 30oC, przy czym niektóre nie dopuszczają pracy w warunkach nawilżenia (np. gleby), a inne na to pozwalają.
Beton w workach ma swój termin ważności, który wynosi zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy do daty produkcji, umieszczonej na opakowaniu.
Cechą charakterystyczną betonu w workach są domieszki do betonu oraz inne dodatki, które zmieniają jego właściwości. Z tego względu, niektórzy producenci zalecają zmieszanie z wodą przed wylewką i standardowe utrzymywanie w stanie zwilżonym przez tydzień do dwóch, zaś inni gwarantują pełne związanie już w 24 lub 48 godzin.
Sposób podawania wody może być jeszcze inny. Producent może na przykład oszczędzić nam brudzenia jakichkolwiek pojemników i mieszania, zalecając tylko wlanie do otworu (np. na słupek) wody, a następnie wsypanie betonu i ponowne zalanie wodą.
Niekiedy zalecane jest wibrowanie lub sztychowanie, lecz jest to także zależne od danego produktu.
Jak widać, poszczególne produkty różnią się znacznie, należy więc dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu, zanim zakupi się beton w workach.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794