Cement jest powszechnie znany jako podstawowy składnik betonu i zapraw budowlanych. Ale czym właściwie jest ten szary proszek tworzący bardzo twarde struktury po dodaniu wody?
-To przede wszystkim zmielony i wypalony wapień, skała, która powstała ze szkieletów zwierząt żyjących setki milionów lat temu. Po dodaniu wody do cementowego proszku staje się on z powrotem wapienną skałą (węglanem wapnia), jednakże w postaci zawiesiny, która zasycha w takim kształcie, jaki jej nadamy. Czas schnięcia zależy od dodanego gipsu.
Istnieje kilka grup i klas cementów do różnych zastosowań. Ich ogólna charakterystyka jest przedstawiona poniżej.
Cement portlandzki – najczęściej stosowany rodzaj cementu. Stanowi bazę do produkcji cementów innych grup. CEM I zawiera do 5% gipsu i do 5% innych dodatków. Biały cement portlandzki nie zawiera dodatku żelaza.
Wytrzymałość na ściskanie zależy od klasy cementu i po 28 dniach wynosi:
Wieloskładnikowy cement portlandzki. Zawiera 6% – 20% dodatków mineralnych (oznaczenie A) lub 21% – 35% (oznaczenie B). CEM II ma takie same klasy wytrzymałości jak CEM I. Może zawierać jeden z kilku dodatków mineralnych (oznaczanych literami) w różnych ilościach, które zmieniają jego właściwości w bardzo różny sposób, np. przyśpieszają albo spowalniają czas uzyskiwania wytrzymałości lub odporność chemiczną, zmniejszają nagrzewanie się betonu podczas wiązania.
Cement hutniczy. Zawiera żużel wielkopiecowy w proporcji 36% – 95% oznaczanej literami A (mała), B (średnia), C (duża). CEM III jest bardziej odporny na działanie siarczanów, ale wolniej nabiera wytrzymałości i mniej się grzeje podczas wiązania.
Cement pucolanowy, otrzymywany przez dodanie zazwyczaj popiołu z węgla i gipsu. CEM IV ma podobne właściwości, jak CEM III.
Cement wieloskładnikowy, zawierający kilka dodatków jednocześnie, zazwyczaj żużel i popiół. Efekt dodawania wielu składników jest podobny do CEM III.
Jak inne rodzaje cementu, tworzony jest na bazie klinkieru portlandzkiego (wapnia wypalanego z domieszkami), ale posiada szczególne właściwości, ponieważ stosowany jest na bardzo dużych odległościach (głębokościach) pompowania, nawet do 10 km. W czasie takiego pompowania nie może związać nawet w temperaturze powyżej 150°C. Szybko uzyskuje wytrzymałość.
Dzięki dodaniu do cementu portlandzkiego tzw. mieszanki ekspansywnej, cement ten pęcznieje podczas twardnienia. Ta właściwość cementu ekspansywnego wykorzystywana jest do szczelnego zalewania ubytków i otworów w betonie.
Cement o najwyższej jakości jest używany do produkcji dekoracyjnych płyt z betonu architektonicznego o wielu zastosowaniach, które wykonujemy w naszej wytwórni.
Dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego wymagają białego cementu o wytrzymałości wyższej niż wymagana dla klasy 52,5.
Beton architektoniczny zawiera dwukrotnie więcej cementu, niż inne rodzaje betonu.
Doskonały cement, precyzyjnie dobrane inne składniki, zbrojenia i ścisły reżim technologiczny pozwalają wyprodukować płyty dekoracyjne o bardzo dużej wytrzymałości przy niewielkiej grubości w stosunku do powierzchni i wyglądzie mogącym konkurować z takimi materiałami, jak marmur czy granit.
Polecamy zapoznanie się z naszą galerią.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794