Imitacja betonu – z czego wykonać efekt betonu?

Imitacja betonu niestety nie będzie wyglądać tak dobrze, jak nasze płyty betonowe
Imitacja betonu niestety nie będzie wyglądać tak dobrze, jak nasze płyty betonowe

Imitacja betonu stosowana jest, gdy chce się oszczędzić na pieniądzach, czasie, lubi się wykonywać prace samodzielnie, a przede wszystkim – gdy pomieszczenie ze względów technicznych nie nadaje się na szerokość lub ciężar prawdziwego betonu lub płyt betonowych.

Imitacja taka może być zrealizowana na kilka sposobów:

 • dzięki specjalnym tynkom dekoracyjnym,
 • przez użycie wyprofilowanych tapet,
 • z zastosowaniem paneli mineralnych.

W dalszej części artykułu przedstawimy Państwu objaśnienia tych rozwiązań oraz ich orientacyjne ceny.

Imitacja betonu z użyciem tynków dekoracyjnych

Najpopularniejszą z wymienionych możliwości jest tynk dekoracyjny.

W zależności od producenta, procedura wykonywania powierzchni przypominającej beton może się różnić. Zazwyczaj praca wygląda następująco:

Na suchą, równą i oczyszczoną powierzchnię nakładamy warstwę zakupionego i rozrobionego z wodą tynku dekoracyjnego, który ma pierwotnie postać proszku na bazie wapna i innych składników mineralnych. Tynkowanie wykonujemy pacą wenecką. Warstwa ma mieć grubość ziarna, czyli 1-3 mm. Wydajność wynosi wtedy najczęściej 1 m2 na 1 kg.

Po zaschnięciu w czasie podanym przez producenta (30 minut do kilku godzin) warstwę można:

 • wyrównać (struktura końcowa będzie gładka, a po polerowaniu – jak przy betonie szlifowanym),
 • wykonać w niej odpowiednie żłobienia przez użycie zacieraczki do betonu (struktura typowa dla betonu – z niewielkimi wżerami),
 • odczekać do całkowitego wyschnięcia (zależnie od zaleceń producenta) i nałożyć kolejną warstwę, a następnie wykonać efekt deskowania (czyli imitację żłobień po deskach, na których by miał zasychać beton) przy użyciu specjalnego stempla z rowkami,
 • zaczekać do wyschnięcia (zależnie od zaleceń producenta), nałożyć kolejną warstwę i wykonać efekt płyt betonowych szalunkowych, czyli stworzyć prostopadłe linie (imitujące płyty) oraz koła w narożnikach.

Następnie szlifujemy pozostałości tynku i nakładamy lakier, który chroni powierzchnię i – czasami – nadaje jej trochę inny odcień.

Jak widzimy, imitacja betonu wykonana z tynku wymaga pewnych umiejętności wykończeniowych – inaczej efekt będzie z daleka wyglądał na sztuczny. Zatrudniając fachowca w stolicy, zapłacimy około 300 zł za metr kwadratowy jego pracy, która zajmie zapewne cały dzień.

Imitacja betonu w postaci tynku kosztuje około 200zł za 10kg proszku.

Tapety z wzorem betonu

Są one rzadkością w naszym kraju. Szczególnie ciężko trafić na imitację betonu deskowanego lub szalunkowego. Tapety te są prawie zawsze zmywalne, na fizelinie.

Jakość wykonania może być skrajnie różna, stąd też ceny wahają się od 70 do 200 zł za rolkę o długości 10 metrów i szerokości około 50 cm. Należy zwrócić uwagę na sposób łączenia krajów – wzór może być ciągły i powtarzający się, niepowtarzający się lub spasowany co określoną długość.

Panele mineralne

Również rzadko spotykane są panele mineralne, które są płytami, wykonanymi z cementu, włókien celulozowych, ścieru drewnego i dodatków mineralnych.

Efektem tego składu jest niższa waga w porównaniu do płyt z betonu architektonicznego i dosyć zbliżony wygląd. Cena to średnio 100 zł za metr kwadratowy panelu.

Dekoracyjne płyty betonowe

Żadne z powyższych rozwiązań nie będą jednak skuteczną imitacją betonu – różnica będzie prawie zawsze widoczna na pierwszy rzut oka.

Jeśli nie muszą Państwo korzystać z tych możliwości, zachęcamy do zapoznania się z naszą galerią i ofertą.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

  Projekt i wykonanie

  Projektowanie grafiki