Obudowa kominka składać się powinna z kilku warstw i materiałów, takich jak:
Do czego mają zostać użyte i w jaki sposób? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Wyjaśnijmy najpierw, iż budowa kominka zależna jest od jego rodzaju. Trochę inaczej wygląda sprawa pod względem technicznym, jeśli mamy salon z kominkiem, a inaczej, jeśli chodzi o kominek ogrodowy.
Mamy też podział na kominki otwarte, zamknięte z wkładem, z systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza) i płaszczem wodnym. Poniższe uwagi są więc ogólne i mogą nie być odpowiednie dla Twojego przypadku.
Budując kominek, trzeba uzyskać ekspertyzę kominiarza. Daje to bezpieczeństwo użycia właściwych materiałów i instalacji.
Zabudowa kominka ma na celu stworzenie jego atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego przy zachowaniu odpowiednich rozwiązań termicznych i odprowadzających powietrze.
Od wewnątrz stosowana jest więc izolacyjna wełna mineralna, pokryta folią aluminiową. Również w tym celu stosowane są płyty gipsowo-kartonowe. Jako odporne na wysoką temperaturę, używane są cegły szamotowe lub beton. Do łączeń używana jest aluminiowa taśma samoprzylepna.
O wyglądzie stanowi zewnętrzna obudowa kominka.
W niej montowane są kratki wentylacyjne (najczęściej: dwie przy komorze spalania i dwie przy komorze dekompresyjnej).
Obudowa kominka może być wykonana z kamienia, ale – jak wiemy – lubi on długo być gorący i jest dosyć drogi, więc obecnie popularniejsze jest stosowanie betonu dekoracyjnego. Płyty z betonu architektonicznego mogą służyć za podstawę kominka, na której można usiąść.
Można je zastosować także w pionowych (wertykalnych) obudowach lub jako progi, podesty, półki lub jednolite, duże fragmenty obudów.
Zachęcamy do obejrzenia galerii kominków oraz do kontaktu w celu omówienia Państwa potrzeb w tym zakresie.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794