Tralki betonowe – opis, oferta, montaż, kompozycja

Tralki betonowe

Zdjęcie dzięki uprzejmości Davida Ohmera (licencja)

Tralki betonowe pełnią rolę pionowych poprzeczek w balustradach, dodając im monumentalnego wyglądu. Są to solidne elementy ze zbrojonego betonu, o trwałości rzędu kilkudziesięciu lat i więcej. Spotykamy je zarówno w zabytkowych budowlach, jak i na nowych posesjach.

Tralki betonowe ważą po około 10 – 50 kg, a optycznej lekkości mogą nadawać im fantazyjne kształty. Szczególnie ciekawie prezentują się rzędy tralek betonowych na łukach i krętych schodach.

Tralki betonowe można zwieńczać daszkami betonowymi.


Tralki betonowe jako elementy ozdobne

W produkcji jest wielki wybór kształtów tralek, dzięki czemu możemy dobierać ich wygląd zgodnie z charakterem budowli. Możemy zdecydować się na smukłe, lekko wyglądające konstrukcje, lub na ciężkie tralki betonowe, podkreślające wielkość budynku.

Interesującym zestawem może być rząd tralek w sąsiedztwie lub na tle betonowych kolumn. Zakup tralek i kolumn u jednego producenta umożliwi zachowanie wspólnego stylu.

Montaż tralek betonowych

Tralki betonowe można instalować na podstawie (tzw. cokole) przygotowanej z gęstego betonu wylanego do zbrojonego szalunku, rozpiętego między słupkami. Potrząsając tralką na mokrym jeszcze betonie, można ją ustawić dokładnie w rzędzie i na jednakowej wysokości. Nadmiar betonu spomiędzy tralek trzeba wygładzić szpachelką.

Pion tralkom powinien zapewnić częściowy szalunek, przygotowany dla barierki i zamocowany między słupkami. Wylanie gęstego betonu do szalunku barierki spowoduje unieruchomienie tak przygotowanego rzędu tralek, dzięki krótkim odcinkom pręta zbrojeniowego wystającego z tralki. Z wygładzeniem barierki, packą styropianową, a następnie metalową, należy poczekać na częściowe związanie się betonu.

Przed instalowaniem słupków, cokołów, tralek i balustrad powinny być zakończone prace izolacyjne, obróbki blacharskie i ewentualnie pokrywanie dekoracyjnymi płytami betonowymi.

Najtrudniejsze jest dopasowywanie wysokości tralek na krętych schodach.

Uwaga odnośnie bezpieczeństwa

Konstrukcja, na którą składają się tralki betonowe, cokoły, słupki i betonowe barierki, nie jest lekka. Dlatego konieczne jest rozważenie wytrzymałości konstrukcji, na której będzie usadowiona. Szczególną uwagę należy poświęcić zastosowaniu takiego ogrodzenia na balkonach.