Farba strukturalna daje efekty zbliżone do tynków dekoracyjnych, które potrafią zwykłej ścianie lub sufitowi nadać fantastyczny wygląd.
Drugą jej zaletą jest konsystencja masy, pozwalająca na krycie nierówności i pęknięć.
Farbę strukturalną nakłada się stosunkowo łatwo, można to wykonać samodzielnie nie mając doświadczenia.
Niestety, farby strukturalne i tynki dekoracyjne nie są tanie.
Farby strukturalne imitują różnorodne materiały, między innymi modny beton. Oczywiście lepszym, bo znacznie trwalszym rozwiązaniem niż malowanie taką farbą, jest pokrycie ścian oryginalnymi dekoracyjnymi płytami z betonu architektonicznego.
Farba strukturalna ma zazwyczaj postać gotowej do użycia masy, przy czym różne masy są przeznaczone do uzyskiwania różnych efektów. Planowany dla danej masy efekt jest głównym oznaczeniem na opakowaniu.
Dzięki użyciu odpowiedniej farby strukturalnej możemy uzyskać takie efekty, jak:
Farbę strukturalną stosuje się wewnątrz pomieszczeń na podłoża tynkowe, gipsowe, betonowe, płyty gipsowo – kartonowe.
Ścianę należy oczyścić, odtłuścić, usunąć słabo przylegające fragmenty, zaszpachlować ubytki. Jeżeli mamy do czynienia z mokrym tynkiem, trzeba poczekać 4 tygodnie na jego wyschnięcie.
Jeśli podłoże nie jest mocne, dobrze będzie pomalować je farbą gruntującą.
Pod farbę strukturalną należy pokryć powierzchnię masą podkładową zawierającą drobiny kwarcu, która dzięki szorstkości zapewni dobre trzymanie. Masa podkładowa powinna mieć kolor taki, jak planowana farba. Można ją rozprowadzać wałkiem lub pędzlem.
Po wyschnięciu podkładu powoli nanosi się farbę strukturalną przy użyciu wałka sznurkowego na niewielkie obszary ściany, a potem rozprowadza się ją równomiernie po całej ścianie, na końcu wyrównując wałkiem z góry na dół. Od czasu do czasu farbę mieszamy.
W innej technologii na grunt nakłada się packą akrylową masę strukturalną, którą następnie maluje się farbą lateksową za pomocą gąbki.
Czas schnięcia farby strukturalnej wynosi około 6 godzin.
Farba strukturalna jest trwała i dobrze znosi mycie wodą z detergentami, jest przepuszczalna dla pary wodnej (oprócz tzw. poliooctanowinylowo – lateksowej), więc nadaje się także do wilgotnych pomieszczeń.
Jeśli jednak oczekujemy większej odporności, a zwłaszcza gdy planujemy użycie farby do imitowania betonu, to warto rozważyć zastosowanie dekoracyjnych płyt z betonu architektonicznego naszej produkcji, które nie będą wymagać malowania ani napraw.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794