Bloczki betonowe – cena, porównanie i charakterystyka

Bloczki betonowe - cena i wygoda
Zdjęcie dzięki uprzejmości Lypho (FreeDigitalPhotos.net)

Murując zewnętrzne lub wewnętrzne ściany konstrukcyjne, ściany działowe lub fundamenty możemy wykorzystać kilka materiałów, takich jak cegły, czy pustaki.

Wartą rozważenia alternatywą są bloczki betonowe. Cena bloczków z betonu jest konkurencyjna, a główną ich zaletą jest skrócony czas i zwiększony komfort pracy.

W tym artykule przedstawimy rodzaje, zastosowanie i inne ważne informacje, dotyczące bloczków betonowych.

Porównamy je również do innych, popularnych lub mniej, rozwiązań.

Co to jest bloczek betonowy?

Bloczek betonowy bierze swoją nazwę z kształtu, jakim jest prostopadłościan, oraz z tworzywa, z którego jest wykonywany – betonu. Produkcja betonu używanego w bloczkach obejmuje różne klasy betonu, zależnie od potrzeb wytrzymałościowych końcowego elementu. W praktyce najczęściej używany jest beton B20, a trochę rzadziej: B15 i B25 (według nowych norm klasy te to odpowiednio: C16/20, C12/15 i C20/25).

Wymiary są różne, ale najczęściej spotyka się 38 cm na 25 cm na 12 lub 14 cm, przy wadze do 25kg. W szczególności bloczki z betonu komórkowego (czyli wzbogaconego o pory z gazu, zwane komórkami) wykazują się wyjątkową lekkością i zwiększoną izolacyjnością termiczną. Bloczki takie mogą być dodatkowo poddane procesowi autoklawizacji (w dużym uproszczeniu: utwardzania), co podnosi ich wytrzymałość, ale też nasiąkliwość (nie są więc stosowane np. w fundamentach).

Bloczek betonowy to materiał budowlany, którego używa się do wykonywania elementów konstrukcyjnych – głównie tych, wspomnianych na początku artykułu, ale też np. przy podmurówkach pod ogrodzenia oraz wszędzie tam, gdzie istotna jest wytrzymałość i możliwość szybkiego wykonania pracy.

Bloczki betonowe – cena i wygoda w stosunku do alternatyw

Dlaczego więc mniej popularne są cegły ceramiczne, ściany monolityczne (wylewane z betonu), pustaki, czy kamienie (spotykane bardzo rzadko w fundamentach), aniżeli bloczki betonowe? Cena jest bowiem zazwyczaj niższa, niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań (szczególnie cegieł – nawet dwukrotnie). Ściany monolityczne wymagają natomiast deskowania, pustaki – więcej czasu przy budowie, a kamienie oznaczają konieczność tynkowania, wyrównującego powierzchnię.

Z bloczków można z powodzeniem wykonać mur jednowarstwowy, co znacznie skraca czas pracy. Niektórzy producenci umieszczają w swoich wyrobach dodatkowe wnęki na łatwe trzymanie oraz wpusty i wypusty (zwane piórami), które ułatwiają równe układanie kolejnych bloków. Można spotkać również wersje z wydrążonymi kanałami na instalacje elektryczne, co oszczędza czas na bruzdowaniu.

Kolejnym ułatwieniem są często występujące częściowe lub połówkowe bloczki betonowe. Cena robocizny spada, bowiem nie trzeba ciąć bloków, by rozpoczynać każdy poziom od przesunięcia względem poziomu niższego.

Wreszcie, bloczki betonowe są łatwe w obróbce. W szczególności te wykonane z betonu komórkowego pozwalają na wiercenie zwykłym wiertłem, utrzymują gwoździe, a nawet są formowalne przy użyciu piły.

Dla wielu osób najważniejszą jednak zaletą może okazać się niewielka grubość ścian, wykonanych z bloczków z betonu. Przy stałym współczynniku przenikania ciepła ściana z drewna dębowego musiałaby być 2 razy grubsza, a z cegieł ceramicznych – aż 6 razy grubsza od przegrody z dobrej jakości betonu komórkowego. W praktyce uzyskujemy więc większą przestrzeń wewnętrzną pomieszczenia.

Jak pokazaliśmy, rozlicznymi zaletami cechują się bloczki betonowe: cena, wygoda, czas pracy – to zazwyczaj czynniki decydujące o wyborze tego rozwiązania. Znając już zalety tego tworzywa, mogą Państwa zainteresować inne prefabrykaty betonowe.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki