Cement portlandzki “czysty” to cement z niewielką domieszką gipsu i innych dodatków.
O głównych oznaczeniach różnych rodzajów cementu piszemy w artykule “Cement – opis, na co zwracać uwagę podczas zakupu?”
Oprócz grup CEM I, II, III, IV, V mówiących o rodzaju dodatków w cemencie oraz klas 32,5, 42,5 i 52,5 mówiących o minimalnej wytrzymałości na ściskanie zaschniętego cementu, na workach znajdujemy jeszcze inne oznaczenia, które mogą mieć dla nas znaczenie mniejsze lub większe, zależnie od planowanego zastosowania.
Jeśli za oznaczeniem CEM… występuje litera A, B lub, co gorsza, C, to oznacza, że w cemencie jest mniej właściwego cementu (klinkieru, będącego głównym składnikiem) niż zawiera czysty cement portlandzki.
Kolejne oznaczenie literowe (K, D, S, P, Q, V, W, L, LL, T, M) wskazuje dodaną substancję, przy czym K oznacza właściwy klinkier, zaś M mieszaninę różnych substancji.
To, co dodano, ma mniejsze znaczenie dla klienta od tego, jakie właściwości dzięki temu powstały. A właściwości, oprócz klasy, są oznaczone ostatnim oznaczeniem literowym: R, L, N, MSR, SR, HSR, LH, VLH lub NA.
Cement portlandzki z domieszkami – CEM II, III, IV, V może uzyskać właściwości specjalne, które będą istotne podczas wylewania betonu czy układania zaprawy.
Standardowo wytrzymałość mierzy się po 28 dniach zasychania, ale cementy oznaczone R uzyskują wytrzymałość znacznie szybciej, w ciągu pierwszych dni mogą uzyskać połowę docelowej wytrzymałości. Oznacza to możliwość przyśpieszenia budowy.
Ponadto cementy z oznaczeniem R wydzielają dużą ilość ciepła podczas zasychania, co pozwala na budowanie podczas mrozów do około -10°C. Dla utrzymania tego ciepła można wówczas okrywać zasychający beton np. styropianem.
Odporność na siarczany potrzebna jest tam, gdzie beton czy zaprawa stykać się będzie z substancjami chemicznymi lub ich roztworami, nawet łagodnymi jak np. ścieki czy woda morska.
Niskie ciepło hydratacji (małe nagrzewanie się podczas zasychania) jest przydatne na budowach obiektów o dużej masie, ponieważ oznacza, że podczas zasychania (wiązania) będą występowały mniejsze naprężenia termiczne.
Oznaczenie NA mówi o niskiej zawartości tzw. alkaliów, mających wpływ na zjawisko pękania zaschniętych wyrobów z cementu w ciągu kilku – kilkunastu lat z powodu występujących w nich reakcji chemicznych. Dodatki stosowane w CEM II – V znacznie ograniczają to destrukcyjne zjawisko.
Cement portlandzki o wysokiej jakości, o klasie wytrzymałości większej niż wymagana dla najwyższej klasy 52,5, jest używany do produkcji betonu architektonicznego, z którego wyrabia się płyty dekoracyjne o szerokich zastosowaniach.
Płyty z betonu architektonicznego, dzięki swej wytrzymałości, mają niewielką grubość i są stosowane do takich nowoczesnych wyrobów, jak betonowe płyty elewacyjne, stoły, blaty, ogrodzenia, tarasy itd.
Dekobeton zajmuje się produkcją takich wyrobów wysokiej jakości, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794