Podmurówki betonowe i płoty z betonu

Podmurówki betonowe

Zdjęcie dzięki uprzejmości Armcon (licencja)

Podmurówki betonowe są najczęściej stosowanym sposobem oddzielenia ogrodzenia od wilgoci z gruntu.

Tradycyjnie, podmurówki były i niekiedy nadal są wylewane do zbrojonego szalunku wkopanego w ziemię. Jest to jednak metoda bardziej pracochłonna od montowania podmurówek prefabrykowanych, które można wsuwać pomiędzy betonowe łączniki, ewentualnie pomiędzy metalowe słupki z przyspawanymi „uszami” obejmującymi podmurówkę.

Z betonowych podmurówek można ułożyć pełny płot, jeśli słupki będą posiadały odpowiednie dla nich wycięcia na całej długości, pełniąc wtedy rolę łączników.

Podmurówki betonowe nie zawsze są konieczne

Podmurówki betonowe w zdecydowany sposób zwiększają trwałość ogrodzenia. Jednak zdarzają się sytuacje, w których na trwałości ogrodzenia nam nie zależy, bo planujemy ogrodzenie tymczasowe, ustawione jak najmniejszym kosztem.

Proste tymczasowe ogrodzenie, które może przetrwać około 3 lata, można wykonać z drewnianych słupków wbitych w ziemię i przybitej do nich siatki. Słupki drewniane warto ostrugać i zaimpregnować.

Słupki metalowe w ziemi szybko by przerdzewiały. Takie słupki należałoby więc zalać betonem.

Zalety podmurówki

  • Oddziela materiał ogrodzenia od podłoża, skracając okresy zawilgocenia przyśpieszającego korozję.
  • Znacznie ogranicza możliwość podkopania ogrodzenia przez zwierzęta.
  • Umożliwia ułożenie ogrodzenia na nierównym terenie, gdyż podmurówka może być częściowo przysypana.
  • Jest elementem ozdobnym ogrodzenia, dostępnych jest wiele wzorów.

Podmurówki wylewane

Podmurówki budowane przez wylanie betonu do szalunku w ziemi spełniają swoje zadanie, ale ich wykonanie jest czasochłonne. Trzeba wykopać rowy na głębokość 30 – 40 cm, oszalować je, wykonać zbrojenie, przywieźć beton lub składniki i je wymieszać, a po zalaniu poczekać na stwardnienie betonu.

Podmurówki wylewanej oczywiście nie można zdemontować i przenieść w inne miejsce, co jest możliwe w przypadku stosowania podmurówki prefabrykowanej.

Podmurówki prefabrykowane

Podmurówki prefabrykowane to deski z betonu zbrojonego, często ozdobione odlanymi na powierzchni ornamentami o różnych wzorach.

Przeciętne wymiary (nie są znormalizowane), waga i cena podmurówek betonowych:

  • długość 190 – 260 cm,
  • wysokość  20 – 50 cm,
  • grubość około 5 – 7 cm,
  • ciężar 40 – 90 kg,
  • cena 20 – 35 zł (orientacyjnie, nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego).

Podmurówki wsuwa się w wyżłobienia łączników. Łączniki to betonowe klocki z odlanymi wyżłobieniami, po przeciwnych stronach dla prowadzenia ogrodzenia prostego, zaś w narożnikach płotu łączniki mają wyżłobienia na sąsiadujących stronach.

Łącznik waży około 14 – 20 kg.

Niekiedy słupki posiadają uchwyty do wsuwania podmurówek, wówczas łączniki nie są potrzebne.

W środku łącznika umieszcza się słupek, zalany w gruncie betonem na głębokość około 80 cm.

Płot betonowy

Podmurówki betonowe najczęściej stosuje się w celu ochrony ogrodzeń wykonanych z metalu, ale ogrodzenia takie mają istotne wady, o których można przeczytać w artykule „Płot betonowy to najlepszy rodzaj ogrodzenia domu„.

Dobrą alternatywą dla ogrodzeń metalowych jest pełny płot betonowy. Decydując się na płot betonowy, warto rozważyć aranżację ogrodu z wykorzystaniem dekoracyjnego betonu.