Aranżacja ogrodu z użyciem dekoracyjnego betonu

Aranżacja ogrodu

Zdjęcie dzięki uprzejmości Billa Wilsona

Aranżacja ogrodu w nowoczesnym stylu wykonywana jest coraz częściej z efektownie wyglądającego oraz wytrzymałego betonu dekoracyjnego.

Tworzy on doskonałe kompozycje z takimi materiałami, jak drewno, szkło, czy kamień.

Typowymi elementami z betonu architektonicznego, które zawiera aranżacja ogrodu, są:

Elementy te oraz powiązane kwestie pięknej aranżacji w ogrodzie omówimy w dzisiejszym artykule.

Aranżacja ogrodu: miejsce centralne

Ogród zazwyczaj możemy podzielić na część praktyczną, w której odpoczywa się, grilluje, robi ogniska i spotkania, oraz na część estetyczną, która otacza to miejsce centralne.

W przypadku praktycznego obszaru, wskazane jest stworzenie niewielkiego podestu (może być z wylewki betonowej), który zabezpieczy ciężką ławę lub stół przed ugrzązaniem w ziemi. Na nim możemy postawić rzeczony stół, wokół zaś krzesła.

Centralnym elementem może być ława, ale popularne są również kominki ogrodowe, które są obudowane betonem architektonicznym. Inną możliwością jest stworzenie miejsca na ognisko lub – bardziej schludne – palenisko ogrodowe. Niektórzy preferują również grille ogrodowe, które mogą mieć postać przenośną lub stacjonarną.

Każdy z tych elementów może być skutecznie wykonany z użyciem betonu dekoracyjnego, który jest wytrzymały na czynniki atmosferyczne, a przede wszystkim: podwyższoną temperaturę, która towarzyszy przyrządzaniu ciepłych posiłków.

Dodatkowe wzmocnienie betonu uzyskuje się dzięki jego impregnacji, która przy okazji podnosi walory estetyczne, dodając połysku pokroju najlepiej szlifowanego marmuru.

Miejsce centralne niekiedy otacza się altaną, jednak w praktyce rozwiązanie to może przysporzyć kłopotów, jeśli altana jest wykonana z lekkiego materiału i ma tendencję do przewrócenia się na silnym wietrze.

Ozdobny ogórd

Drugim wspomnianym obszarem w ogrodzie jest jego część estetyczna, czyli faktyczna aranżacja ogrodu.

Ścieżka do ogrodu

Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Zazwyczaj składa się na nią otoczenie miejsca centralnego w postaci: skalniaka, donic z kwiatami, palisad z daszkami oraz tej części elewacji domu, która przylega do miejsca odpoczynku.

Wyjątkowo prezentują się fontanny i wodospady, do których prowadzą ścieżki wykonane z eleganckich płyt betonowych.

Wszystkie wymienione elementy realizuje nasza firma. Przykładowe aranżacje ogrodu znajdą Państwo w naszej galerii. Zachęcamy do kontaktu!