Tarcza diamentowa do betonu, podobnie jak wiertło, jest podstawowym elementem pracującym w maszynach do obróbki twardych materiałów, do jakich należy beton.
Umożliwia cięcie betonu (także dekoracyjnych płyt betonowych), betonu zbrojonego, marmuru, granitu, cegły, klinkieru, dachówki cementowej, kostki brukowej.
Tarczę zakłada się na przecinarkę. Występują przecinarki ręczne, stolikowe, jezdne, drogowe, piły tarczowe, maszyny tnące.
Obróbka twardych jak beton tworzyw wymaga użycia jeszcze twardszego materiału, jakim jest diament. Tarcza diamentowa do betonu posiada ziarna syntetycznego diamentu zatopione w ostrzach. Ostrza nazywane są segmentami diamentowymi.
Segmenty diamentowe przytwierdzone są na obwodzie na ogół stalowego, sztywnego dysku tarczy. Pomiędzy tymi segmentami występują szczeliny oraz nacięcia w dysku, których zadaniem jest chłodzenie ostrzy i usuwanie powstałego pyłu.
Dodatkowe otwory w dysku tarczy zwiększają efekt chłodzenia podczas pracy.
W centrum tarczy diamentowej zlokalizowany jest wzmocniony otwór przeznaczony do zamocowania tarczy na urządzeniu tnącym.
Uwaga: informacje zamieszczone na niniejszej stronie nie mają charakteru instruktażowego. Opisane zadania powinny być przeprowadzane przez profesjonalistów. Nie bierzemy odpowiedzialności za stosowanie się, niestosowanie lub niewłaściwe stosowanie do zamieszczonych w artykule porad i wytycznych.
Tarcza diamentowa do betonu dobierana jest odpowiednio do twardości betonu, średnicy występującego w nim zbrojenia, do głębokości cięcia (średnica tarczy) i do posiadanego urządzenia tnącego.
Na ogół używa się tarcz diamentowych o średnicy od 100 mm do 1000 mm.
Tarczy nie powinno się zagłębiać w twardy materiał bardziej, niż około 30% jej promienia. Na przykład tarcza o ∅300 ma promień 150 mm, więc można nią ciąć beton na głębokość około 45 mm.
Płyty z betonu architektonicznego mają standardowo grubość 18 mm, więc do ich przecinania potrzebna jest tarcza diamentowa do betonu o średnicy co najmniej 120 mm.
Przegrzanie tarczy grozi jej stępieniem (przy około 1000°C diament traci twardość). Do przegrzania może dojść z powodu zbyt dużej lub zbyt małej prędkości ruchu na obwodzie tarczy (niezgodnej z zaleceniem producenta), która zależy od jej średnicy i prędkości obrotowej maszyny.
V[m/s]=3,14*∅*R[obroty/min]/60
Nie należy dociskać tarczy, wystarczy nacisk ciężaru urządzenia tnącego.
Tnąc tarczą przeznaczoną do cięcia na sucho nie należy jej moczyć, lecz wskazane jest robienie przerw na chłodzenie, podczas których tarcza obraca się nie tnąc betonu.
Tarcza przeznaczona do cięcia na mokro musi być polewana.
Cięcia głębokie wykonywać kilka razy, nie zagłębiając tarczy ponad 30% jej promienia.
Ciąć tylko w linii prostej.
Tarcza diamentowa do betonu nie może pracować będąc w jakikolwiek sposób uszkodzona.
Nie zakładać tarczy na zabrudzony wał.
Zwrócić uwagę na oznaczony kierunek obrotu.
Stosować tarczę w maszynie posiadającej osłonę.
Używać okularów ochronnych, mocnych rękawic i masek przeciwpyłowych.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794