Elewacje zewnętrzne domów wykonuje się obecnie z następujących materiałów:
Wykończenia realizowane są także z użyciem powyższych materiałów, a dodatkowo przy pomocy szkła i stali.
W dalszej części artykułu doradzimy Państwu, na co zwrócić uwagę przy wybierniu elewacji zewnętrznych do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych.
Elewacje budynków nie będących typowymi domami jedno- lub wielorodzinnymi czasami wykonane są w pełni ze szkła. Chociaż wygląda to bardzo ładnie, w zasadzie nie spotyka się takich rozwiązań w domach. Dlaczego?
Przede wszystkim, jest to mało praktyczne, bowiem szyby na niskich kondygnacjach (czyli na wysokości całego domu) należy czyścić względnie często, w przeciwieństwie do wysokich biurowców. Powstaje również zagrożenie związane z bezpieczeństwem małych dzieci i możliwością zbicia przez nich szyb, np. piłką.
Szyb więc używa się jako wykończenia elewacji zewnętrznych domów, które są wykonane z innych materiałów.
Podobnie sprawa ma się ze stalą, z której można wykonać efektowne obramowania i poręcze. Elementy te można też wykonać z drewna.
Nowoczesne elewacje wykonuje się z płyt betonowych (zobacz ofertę), drewna, cegieł i kamienia. Zdjęcia znajdą Państwo w artykule Elewacje domów – przykłady współczesnych rozwiązań.
Które z tych tworzyw będzie najlepsze do użycia przy wykonywaniu elewacji domów jedno- lub wielorodzinnych?
Trudno wypowiedzieć się w zakresie gustu, bowiem każdy z nas ma indywidualne preferencje.
Możemy natomiast powiedzieć o trendach i praktyczności.
Zdecydowanie można zauważyć, że elewacje zewnętrzne domów z cegieł już dawno wyszły z mody. Nie były też zbyt łatwe w czyszczeniu ze względu na dużą liczbę fug.
Podobny problem wiąże się z elewacjami z kamienia. Te są również znacznie droższe, przez co są wciąż stosunkowo mało popularne, aczkolwiek wyglądają okazale.
Również z utrudnioną praktycznością utrzymywania wysokiej jakości możemy mieć do czynienia w przypadku drewna. Trzeba je stosunkowo często impregnować. Jest także znacznie bardziej podatne na zniszczenia fizyczne (w szczególności na czynniki pogodowe i drobną faunę).
Tynkowanie z kolei oznacza konieczność stosowania farb elewacyjnych. Jak widzimy każdego dnia, zabrudzenia i zacieki na tynkach sprawiają fatalne wrażenie już nawet po dwóch latach od zakończenia budowy.
Problemów tych pozbawione są dekoracyjne płyty betonowe, które mogą być dodatkowo szlifowane i impregnowane, by nadać im połysk. Nie spotkają Państwa w ich przypadku problemy z wytrzymałością, zaciekami, czy podatnością na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne.
Zachęcamy Państwa do skontaktowania się, realizujemy bowiem świetnie wyglądające elewacje zewnętrzne domów.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794