Beton lekki jest betonem o niewielkim ciężarze objętościowym (ściślej: od 800 do 2000 kg/m3, czyli nawet do 3 razy mniej, niż beton zwykły), dzięki czemu można go używać w miejsach, w których lekkość jest istotna (np. na dachach, stropach, przy płytach ściennych).
Ten typ betonu w większości przypadków ma skład bardzo podobny do standardowego, jednak są do niego dodatkowo wprowadzane kulki ze styropianu, środki pianotwórcze lub lekkie kruczywa (często sztuczne).
Obecność tych dodatków do betonu oprócz obniżenia ciężaru owocuje takży e znacznym podwyższeniem termoizolacyjności i tłumieniem dźwięków.
Beton lekki stosuje się zwłaszcza na dachach i stropach, gdzie ciężar ma największe znaczenie. Ważna jest także podwyższona termoizolacyjność właśnie w tych miejscach, narażonych na ciągłe oddziaływanie promieni słonecznych.
Także w przypadku dekoracyjnych płyt z betonu architektonicznego na elewacje lub do wnętrz stosuje się odpowiednie domieszki, które obniżają wagę i pozwalają na mocowanie betonu jak innych, lżejszych płytek.
Beton lekki jest też używany do produkowania prefabrykatów takich jak: bloczki ścienne, nadproża, bloczki betonu komórkowego.
Oczywiście, beton w takiej postaci można także wylać bezpośrednio na dany obszar, np. w celu jego wyrównania. Uzyskuje się wtedy kolejną jego zaletę – jest wiązany szybciej, niż beton zwykły. Po 2 dniach można chodzić po powierzchni, a kolejnego – już ją obciążać.
Wreszcie, zastosowanie np. styropianu wewnątrz mieszanki pozwala na znaczne ograniczenie hałasu. Tym także mogą charakteryzować się płyty naścienne.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą płyt dekoracyjnych.
Osobnym rodzajem betonu lekkiego jest beton jamisty, który ma strukturę otwartą i przepuszcza wodę i inne ciecze, a także powietrze.
W praktyce jest to beton o bardzo grubym kruszywie (średnica powyżej 4 mm, a często ponad 20 cm), pozbawiony piasku niemal całkowicie. Wiązanie ziaren wykonywane jest przez powłokę cementową.
Beton jamisty jest dzięki braku piasku lekki (gęstość objętościowa od 1600 do 2000 kg/m3). Jego porowatość wynosi od 15% do 25% – dziury widać więc z daleka. Z tego powodu stosuje się go tam, gdzie przepuszczalność wody i powietrza jest bardzo ważna – np. na parkingach, drogach i pod chodnikami (by woda nie zalegała, lecz była odprowadzana do gruntu).
Mimo porowatości, beton lekki jamisty jest mrozoodporny – ma wystarczająco duże pory, by zamarzająca woda nie zniszczyła jego struktury.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794