Płytki na schody wewnętrzne – z jakiego materiału?

Płytki na schody wewnętrzne
Płytki na schody wewnętrzne z betonu

Płytki na schody wewnętrzne powinny być eleganckie i funkcjonalne. Jako okładzinę stosuje się więc kilka materiałów:

  • płytki betonowe dekoracyjne,
  • płytki ceramiczne i gresowe,
  • terakota,
  • płytki klinkierowe.

Nie wszystkie one spełniają jednak dwa proste założenia, wymienione w pierwszym zdaniu – niektóre są śliskie, mało wytrzymałe lub mało estetyczne.

Czym różnią się te rozwiązania i które jest najlepsze? O tym w dzisiejszym artykule.

Płytki na schody wewnętrzne

Jak wspomnieliśmy, płytki na schody wewnętrzne powinny być w pierwszej kolejności eleganckie.

Dosyć znane już są terakota i gres (który jest generalnie zbliżony do płytek ceramicznych) – ich zastosowanie nie robi już wrażenia oryginalności. Chociaż gusta są różne, to ogólnie można te dwa rozwiązania uznać za mniej atrakcyjne, a bardziej standardowe. Tą samą drogą modę opuściły wcześniej płytki PCV.

Jako dosyć nowoczesne materiały w charakterze płytek schodowych do środka domu uchodzą płyty z betonu dekoracyjnego oraz klinkierowe.

Pod względem wyglądu płytki klinkierowe najczęściej mają kolor rdzawy (ceglany). W praktyce taka barwa pasuje bardziej na schody wejściowe, niż wewnętrzne.

Płyty z betonu dekoracyjnego z kolei wbrew pozorozm nie muszą wcale być szare. Oprócz odcieni szarości (aż po biel), można beton zabarwiać na etapie produkcji, uzyskując niemal każdy kolor. W tym celu podaje się wykonawcy oznaczenie z palety barw RAL, a on dodaje odpowiednią domieszkę, tworząc elegancką płytę betonową.

Funkcjonalność schodów w domu

Płytki na schody wewnętrzne muszą przede wszystkim nie przeszkadzać w szybkim i sprawnym poruszaniu się po nich.

W praktyce oznacza to konieczność zrezygnowania z materiałów śliskich, czym charakteryzują się zwłaszcza płytki ceramiczne. Schody to ostatnie miejsce w domu, w którym można bezpiecznie się poślizgnąć.

Często sprzedawcy błyszczących się powierzchni przekonują, że bezpośrednio na schody można nałożyć dywan, który teoretycznie rozwiąże problem. Najczęściej kończy się to tym, że zamiast ślizgać się w pantoflach, ślizgamy się razem z dywanem, co jest jeszcze bardziej groźne dla zdrowia. Poza tym kładziemy dywan na płytki, które miały przecież być ozdobą.

Nie ma więc sensu inwestować w takie materiały jak szkliwiona terakota czy gres polerowany – nie są one praktyczne.

Z wszystkich przedstawionych rozwiązań jako najlepsze płytki na schody wewnętrzne zalecamy beton dekoracyjny, który może być dodatkowo lekko polerowany, by nadać mu połysku, ale jednocześnie zachować walory antypoślizgowe.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki