Tynkowanie to pokrywanie powierzchni ścian, kolumn, sufitów itp. warstwą z zaprawy.
Tynkujemy zarówno powierzchnie wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz.
Do tynkowania możemy użyć różnego rodzaju zapraw – każda z nich ma swoje zastosowanie, wady i zalety.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej tynkowaniu oraz alternatywnym płytom z betonu architektonicznego, które spełniają podobne zadanie.
Tynki stosuje się, by chronić powierzchnie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W szczególności, odpowiednio dobrany tynk może chronić przed wilgocią (powstałą np. z pary wodnej w pomieszczeniach) i wodą (tynkowanie na zewnątrz), a także ogniem.
Tynki nadają powierzchniom schludnego wyglądu i są uwieńczeniem budowy domów i mieszkań. Pozwalają na wykonanie elewacji w jednolitym stylu, bez łączeń elementów, co ma miejsce przy wielu innych materiałach.
Często stosuje się je również, by wygładzić ścianę przed położeniem innych elementów, takich jak płytki ceramiczne. Stąd też pochodzi określenie gładź tynkowa, oznaczające trzecią, najbardziej zewnętrzną warstwę tynku, stosowaną wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Mniejsze liczby warstw nakłada się w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak piwnice.
Jak można się spodziewać, większa liczba warstw tynku oznacza wyższe koszty. To jedna z wad tynkowania. Zaprawa cementowo-wapienna wymaga czasami nawet więcej, niż trzech warstw. Wiąże się to również z czasochłonnością – każdą z warstw wypada wygładzić. Taki rodzaj zaprawy należy natomiast stosować zwłaszcza do ścian zewnętrznych, gdyż cechuje go wysoka odporność na zniszczenia mechaniczne.
Niektórzy stosują popularny ostatnio tynk gipsowy, który nanosi się bardzo szybko – wystarczy jedna warstwa, która jednocześnie służy za gładź. W dodatku tynk gipsowy jest zazwyczaj biały, więc nie trzeba kilku pokryć farby, jeśli na taki kolor chcemy pomalować pomieszczenie. To jednak złudne zalety, bowiem tynk gipsowy jest znacznie mniej wytrzymały, niż cementowo-wapienny. Lubi również schnąć kilka miesięcy, a przy wilgotności powietrza rzędu 80% traci swoją wytrzymałość. W dodatku przy kontakcie tego tynku ze stalą, znacznie szybciej ulegnie ona korozji.
Wielu Klientom nie odpowiada również to, że tynków nie powinno się kłaść przez pierwsze 2-3 miesiące po zakończeniu budowy domu, bowiem ściany wtedy mają tendencję do niewielkiego “osiadania” podczas stabilizacji, skutkiem czego położony tynk często pęka.
Tynkowanie charakteryzuje również często ograniczony wybór w kolorystyce i fakturze, dodatkowo zależnej od rodzaju tynku.
Nie jest również oczywiste, który tynk wybrać – do dyspozycji mamy tynki zewnętrzne i wewnętrzne, zwykłe, szlachetne, z zapraw plastycznych, specjalne, wykonywane ręcznie i mechanicznie, akrylowe, mineralne, silikonowe, silikatowe, silikonowo-silikatowe, cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe i gliniane – a to tylko zalążek dostępnych możliwości. Nie ma natomiast jednego, uniwersalnego rozwiązania – trzeba dogłębnie poznać temat, by wybrać odpowiedni materiał.
Jak pokazaliśmy, tynkowanie ma swoje liczne zalety, ale również wady. Wielu Klientów decyduje się więc na alternatywne rozwiązanie – płyty z betonu architektonicznego.
To dosyć nowoczesny i oryginalny, a zarazem elegancki sposób wykończenia elewacji zewnętrznej, jak również powierzchni wewnątrz domu.
Jednocześnie nie mamy rozwarstwienia na różne rodzaje materiałów, bowiem beton z założenia jest solidny, wytrzymały i odporny na zabrudzenia.
Do dyspozycji jest także większy wybór w zakresie faktur oraz porównywalny w liczbie kolorów.
Samo wykończenie powierzchni przy pomocy płyt z betonu również trwa znacznie krócej, aniżeli miesiące, które cechuje tynkowanie.
Płyty betonowe mają także tą przewagę, iż można je połączyć z innymi elementami z tego materiału, takimi jak ławy, blaty, obudowy kominków, czy nawet podesty tarasu, wraz z płytkami chodnikowymi i palisadami ogrodowymi, aż po płyty ażurowe na podjeździe do garażu.
Nowoczesne elewacje nie kończą się więc w granicach budynku, lecz komponują z ogrodem i przestrzenią całej działki.
Przykłady zobaczą Państwo w naszej galerii.
Dekobeton Polska
ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794