Kaskady wodne akcentowane betonem architektonicznym

Kaskady wodne
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Kaskady wodne to drobne wodospady, najczęściej umieszczane w ogrodach, w których woda krąży w obiegu zamkniętym – jest przepompowywana z dolnego zbiornika, którym najczęściej jest tzw. oczko wodne. Niekiedy w nim umieszcza się drobne ryby ozdobne.

Same kaskady realizowane są najczęściej jako stopnie na różnych poziomach, po których spływa woda.

Na pewnych odcinkach obiegu mogą występować odkryte koryta o nachyleniu umożliwiającym grawitacyjny przepływ cieczy.

Kaskady wodne dotychczas wykonywało się z kamienia, jednak obecnie kluczowe półki, z których spływa woda lub otoczenie tego obszaru, realizuje się z użyciem betonu architektonicznego, co jest zarówno oryginalne, jak i estetyczne.

Kaskady wodne z akcentami betonowymi

Użycie kamienia w kaskadach jest już dosyć znane i nie robi wyjątkowego wrażenia na gościach. Z tego powodu architekci ogrodowi (zwani także architektami krajobrazu) sięgają po nowe materiały. Obecnie popularnością cieszy się specjalny beton, zwany architektonicznym, który często przybiera postać płyt dekoracyjnych.

W szczególności kaskady wodne jako element wyjątkowo reprezentacyjny otoczenia domów i większych budynków są wykonywane z użyciem takiego właśnie betonu. Konkretnie, jest on stosowany zarówno jako podłoże, po którym płynie woda, co i jako obramowanie dla właściwego strumienia. Dzięki temu ostatniemu zastosowaniu można w przydomowym ogródku stworzyć miniaturę zadbanego koryta rzeki, które w obecnych czasach zawsze zawiera elementy betonowe.

Kompozycja kaskad i wodospadów w ogrodzie

Donica betonowa z kranikiem
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors
Ścieżka do ogrodu
Zdjęcie dzięki uprzejmości Architectural Concrete Interiors

Kaskady wodne z akcentami betonowymi pozwalają także na wykonanie unikalnej aranżacji ogrodu, spójnej pod względem stylistycznym, a zarazem bardzo praktycznej.

Koronnym przykładem jest wykonanie chodnika z płytek betonowych, który prowadzi wokół oczka wodnego, wodospadu, czy skalniaka – kompozycja z drobnymi kamyczkami pozwala na zachowanie uroku drobnych elementów, a beton gwarantuje wygodę chodzenia i brak zabłocenia, na co narażone są rejony z wysokimi kaskadami.

Beton dekoracyjny służy jednak także do wykonywania elementów małej architektury ogrodowej, takich jak: donice, figury, czy też większych – ogrodzeń w rozsądnej cenie oraz ekskluzywnych elewacji – także garażów.

W szczególności donice betonowe mogą być nie tylko prostymi miejscami na kwiaty, ale też mogą być częścią systemu wodnych kaskad ogrodowych, co prezentujemy na zdjęciu obok.

Nasza firma realizuje zlecenia na kaskady ogrodowe i kompleksowe aranżacje z akcentami z betonu dekoracyjnego – zarówno do przestrzeni prywantch, jak i publicznych.

Zachęcamy Państwa do skontaktowania się w celu poznania szczegółów.

Dekobeton Polska

ul. Długopolska 43
32-087 Zielonki / Kraków
woj. małopolskie Poland
NIP: 9451856794

530 885 800
biuro@dekobeton.pl
Regulamin sklepu
Polityka prywatności

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Dekobeton

    Projekt i wykonanie

    Projektowanie grafiki